ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

DÜŞÜNCELER - Ömer Yayla - Öğretmen

Yazmak…Duygu ve düşünceleri en güzel biçimde ifadelendirmenin diğer adı….Yaratanın emrine giden yolda bir kilometre taşı…Gençlerimizin bu alandaki yeteneklerini emrolunduğumuz edep çerçeve içerisinde ortaya çıkarabilirsek ne mutlu bizlere….            
                Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki gülen ayrı. Ağlayan ayrı, gezen ayrı, eğlenenerek yaşayan ayrı. Yaşamak; gezmek, görmek, eğlenmek değil. Yaşamak apayrı bir şey. Yaşamak davasına düşkün olmak, sorumluluk taşımak ve bu yolda kanının son damlasına, gücünün son safhasına ,zekasının son demine kadar hayatın gerçeklerini öğrenmek ve yaşamak olmalıdır.            
                Bugün kainatta yüzbinlerce varlık da geziyor, görüyor ve yaşıyor. Sonuçta bütün canlılar yaşıyorsa bizim insan olarak onlardan bir farkımız olmalı..       
                Dünyadaki binlerce canlıdan birisi olan arı görevini görevini güzel bir şekilde yapıyorsa ve biz insanların teknoloji sayesinde geliştirdiği bir otomobilin nasıl bizim isteğimizle yollarda turuna devam ediyorsa, bizim de insan olarak, arı kadar görevini bilen ve lastik kadar yolunda tur atan bir varlık olmamız gerekir. Lastik tabiatta kıvrılarak giden yolda turuna devam eder.Fakat biz insanların yolları dosdoğrudur. O, öyle bir yoldur ki, nice Müslümanın yanıp kavrulduğu, nice gencin savrulduğu bir yoldur.
                Arının hali ne kadar tatlıysa, Hakk’ın yolu da o kadar tatlıdır. Hakk’ın yolunda yürüyenler yorulmazlar ve sarsılmazlar.      
                Değerli Gençler; her doğan günün aydınlık olduğunu değil, her geçen dakikanın dahi bir imtihan olduğunu günde bir kez bile düşünseniz bu sizin için bir hayırdır. Hayırdan kaçmayın ki, şerre düşmeyesiniz.
                Günümüz gençliğinde had safhada zaman fukaralığı var. Aydınlık geleceğimizin teminatı gençlerimizin zamanın kıymetini müdrik ve sorumluluk sahibi olmaları hayati bir önem taşımaktadır. Hayat su gibi akıp gidiyor deriz. Fakat geri dönemeyeceğimizi bile bile yine de kıymetini bilmeyiz zamanın, sonra da boşa geçirdiğimiz anları hatırlar, üzülürüz. Ne kadar güzel olsa da ne dünlere geri dönebiliriz ne de yarınların bize neler getireceğini bilebiliriz. Gelecekte dört yanımızı “Keşke duvarları ”örmemesi için hayatı “bugün ”yaşayanlardan olalım….

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.