ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

HAREKETE GEÇME ZAMANI - Betül Masat - Öğrenci
HAREKETE GEÇME ZAMANI
      Antalya Konyaaltı’nda üç köpeği zehirleyerek öldürmüşler. Köpeklerden birini sol patisinden bahçe duvarına çivilemişler. Haber “Hayvanları Koruma Gününde Katliam” başlığı ile yayımlanmış. Aynı gün Ankara Mamak’ta çöplükte battaniyeye sarılmış sekiz yavru köpek bulunmuş ve hepsi ölü. Bu haberi yayımlayan gazete “Köpekleri Katlettiler” başlığını atmış.öldürüldüğüne dair haberin başlığı ise “Yürek Sızlatan Olay” ve bu olaylar ne yazık ki 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde yaşanıyor.
     Haberlerin başlıklarına bakılırsa bu olaylar bizi çok üzüyor. Sosyal medyada herkes hayvan haklarından bahsediyor. İşkence videoları izlenme ve paylaşma rekorları kırıyor. Herkes öfkeli, herkes hayvan sever peki o zaman bu vahşeti, caniliği yapanlar kim?
     Evet, evet doğru biz çok duyarlı bir milletiz! Mesela yanından geçtiğimiz bir hayvan acı acı gözlerimize bakarken öylece geçip gideriz yanından hatta eminim ki aklımızdan şu da geçiyordur “ne tatlı bir kedi-köpek”. Ya da kışın karda yağmurda montumuz, atkımız, beremiz ile dışarı çıkarız hava çok soğuktur, hemen sıcacık evimize dönmek isteriz. Oysa o hayvanların bizim 5 dakika bile dayanamadığımız soğukta bütün kışları geçiyor. Ama doğru, onların kürkü vardı değil mi? Nasıl olsa üşümezler.
     Bizim toplum olarak çok konuşmaktan ziyade artık icraata geçmemiz gerekiyor. Özellikle bu aylarda bize bu kadar muhtaçlarken onları yalnız bırakmamamız lazım. Örneğin: kullanılmayan battaniye veya onların barınma ihtiyacını karşılayacak benzeri şeyleri sokaklara bırakabilir, evimizde bulunan boş kaplara su ve yiyecek koyabiliriz. Böylece düşüncelerimizi ve duyarlılığımızı sadece sosyal medyada yansıtmak yerine hayata da geçirmiş oluruz.
     Bunların yanı sıra yanlarından geçerken acıyan gözlerle bakmak yerine başlarını okşayabiliriz. Çünkü onların tek ihtiyaçları barınma ve beslenme değil sevgi, şefkat ve ilgiye de muhtaçlar ve biz ne yazık ki bu sevgiyi onlara eziyet olarak gösteriyoruz.
     Buraya kadar gelmişken bir konuya daha değinmek istiyorum. Maalesef bizim ülkemizde hayvanlara yapılan eziyetlerin bu zamana kadar bir cezası yoktu. Son zamanlarda duyduğum haberlere göre hayvan katillerine 5 yıla kadar hapis, sahip oldukları hayvanları sokağa atanlara ise para cezası uygulanmaya başlanacakmış. Bu benim için ülkedeki en güzel gelişmelerden biri. İnsanlara zararı olmayıp hayvanlara işkence eden o insanların herbiri potansiyel katildir ve umarım bundan sonra hepsi hak ettikleri cezaları çekerler.
     Bu sözlerim umarım bir yerlerde bir şeyleri değiştirir. Daha güzel bir Dünya için zincirlerimizi kıralım.Blogger tarafından desteklenmektedir.