ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

İLKELİ OLMAK - Recep Taşgın


İLKELİ OLMAK

Çocuk doğduğu ailede eğitiminin başlangıcını yaşar. Bu çekirdek yapıdan çevre faktörlerinin etkisinde eğitimine devam eder. Sonra okul hayatında eğitimine devam eder. Sonra akıl baliğ olunca artık şimdiye kadar öğrendiği doğrularla kendine bir ilke edinir. Ağaç yaş iken eğilir atasözümüze göre artık düşünce, yaşam ve ilkeleri şekillenmiş olur. Böyle bir genç, bundan sonraki yaşamında edineceği bilgi ve eğitim, edindiği ilkeler doğrultusunda olacaktır. Bir milletin geleceği olacak gençleri böylesi kısa bir sürede eğitmemek gerçekten milleti geleceğini dinamitlemek olur. Böylesi ilkeli gençler, bir araya gelerek, kurumları, dernekleri, sendikaları, vakıfları, sivil toplu kuruluşlarını, siyasi partileri de ilkeli yapar. Dolayısıyla toplumun eğitim seviyesi refah bir seviyeye yükselmiş olur. Böyle bir toplum, bilim adamı, ahlaki değerleri olan meslek sahipleri, ülkesini seve seve canı pahasına savunan her kademeden vatandaş doğurur. Toplumun ilkeli insanları saygın insan olur. Saygın insanlardan oluşan toplumda huzurlu olur. Her tür düşünceye saygılı olur.
Çocuklarımızı ihmal etmemeliyiz, onları uzun vadeli düşüncelere ve fikirlere yönlendirmeliyiz. Bizim tarihimiz de bunu gerektirir. Tolumun her kesimi ile ilişki kurmalarını sağlamalıyız. Çocuklar, gençler, ihtiyarlar gerektiği zaman yaş sınırını kaldırıp arkadaş gibi fikirlerini paylaşmalıdır. Bugün ülkemizde öyle parlak fikirli ve ilkeli gençler var ki onları keşfetmeliyiz. Onlarla ülkenin geleceğini mimar etmeliyiz.
Bir millet gençlerini iyi eğitemezse, ülkenin geleceği karanlıktır. Toplumda herkes üzerine düşeni yaparsa kısa sürede istenilen seviyeye geliriz. Rabbim bizlere ülkesini, milletini, vatanını, dinini seven gençler yetiştirmeyi nasip eylesin.


                                                                               

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.