ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

MUTLU NOELLER -Sena Taşgın - Öğrenci


Kod: takvimler beraberinde o medeniyetin kültürünü de getirir.
Noel bayramı bir Hristiyan bayramı olmasına rağmen ülkemizde yıllardır coşkulu bir şekilde kutlanmaktadır. Fakat şu soruyu kimse sormaz: Bir Hristiyan bayramı biz Müslüman Türklerin hayatına nasıl girdi?
Tamamen İslam ile bütünleşmiş olan Hicri takvimimizin yerine, paskalyasından Noeline tamamen Hristiyanlıkla bütünleşmiş olan miladi takvimi kabul edişimiz 1925 senesinde oldu. Bununla birlikte yeni yıla giriş tarihimizde değişti ve ilk yılbaşı kutlamalarıyla ayak uydurmaya başladık batıya. Zamanla süslemeler, indirimler, çam ağaçları, piyango sıraları derken bütün AVM’lerin, dükkânların kapısında Noel baba ve kurşun askerleri var artık ve hiçbirimiz yadırgamıyoruz. Ama bizim için Noel bu kadar boş olmamalı.
KANLI NOEL
Kıbrıs 1963 yılının 21 Aralık günü itibariyle olağanüstü bir Rum vahşetine maruz kaldı. Silahsız Türkler kurşunlarla cezalandırıldı, tek suçları Kıbrıs’ta yaşamaktı. Rumlar Hz. İsa’nın doğumunu bahane ederek sokaklara dökülmüşlerdi. 1960 yılında adada bir cumhuriyet kurulmasına rağmen Makarios bu anayasayı kabul etmedi ve kendi lehinde değiştirilmesi için Türk tarafına öneride bulundu. Fakat Türk kesimi bu öneriyi reddetti. Rumların bütün amacı Türkleri karşılık vermeye iterek katliamları meşrulaştırmaktı.
İlk önce sokak başlarını tutarak Türkleri abluka altına alan Rumlar daha sonra gece ışığı yanan evlere baskın düzenleyip cinayetler işlemeye başladı. Her ne kadar Rumlarla masaya oturup yeşil çizgi adında sınırlar çeksekte köylerimize, Rumlar sessizce cinayetlere devam etti ve binlerce Türkü göçe zorladı. 10 gün içinde 200 Türk hayatını kaybederken 475 kişi de yaralıydı ve göçe zorlanan binlerce Türk kayıptı.
Rumlar o sene Noellerini Türkleri katlederek kutladı, bizde bu sene piyango biletlerimiz, tombalalarımız, süslü çam ağaçlarımız hiç olmasa da yılbaşına özel programlarımızı izleyerek geçiriyoruz.
Resim: Kıbrıs Türk Alayı Binbaşısı Dr. Nihat İlhanın eşi ve 3 çocuğunun küvette katledildikten sonra çekilmiş resmidir.
Kaynakça: Kuşatma (Mustafa Güldağı) , Vatan gazetesi, tarihiolaylar.com

    

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.