ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

CEHENNEM NEDEN VAR? -İrem Ocak -Öğrenci
Aslında sorulmasında çok haklı olabileceğimiz bi soru: Allah'ın merhametine karşın cehennem neden var?
"Allah size ne diye azap etsin ?"(Nisa.147)
Rabbimizin en çok sevdiği şey nedir, biliyor musunuz? Bir kutsi hadiste şöyle geçiyor:
Rabbimiz kulunun işlediği ameller içinde en çok tevbesini sever.  NEDEN?
Çünkü tevbe eden kul cehennemden kurtulur da ondan. Rabbimiz de cehennemden kurtaran ameli en çok sever.
Peki ya bu kadar rahmeti olan Rabbimiz Cehennemi neden yaratmıştır?
Bir yerde okuduğum yazıda "Allah'ın Rahman (çok merhametli) olan ismi ve Kahhar (kahredip cezalandıran) olabilmesinin nedeni El Hak (gerçek),El hakem (hükmün en iyisini veren) ve El Adil (adalet sahibi) olmasında yatar" geçiyordu. İşin özü de bu aslında..
"Ateş" günlük hayatta her yerde kullandığımız: ısınma, aydınlanma, eşyalara şekil vermede, çiğ yemeklere tat vermede kısacası insanlık için büyük bir rızık ateşin baktığımızda yakıcı bir özelliği vardır. Şimdi bir akılsız gelip de ateşe elini tutsa canını yaksa. Diyebilir mi ki ateş kötüdür bunun yaratıcısı kötüdür?!
Sırf o yanmasın diye ateş yaratılmasaydı insanlık nasıl gelişebilirdi. Bu nimet başından beri olmasa şu an ne zorluklar içinde yaşardık. O zaman bu rızık olmasaydı Allah bize ZULMETmiş olurdu. Sürekli şahit olduğumuz dile getirdiğimiz, yadırgadığımız: küçücük çocuklara taciz eden, kendi evladını öldüren, eşine işkence eden, daha yeni sosyal medyada gördüğümüz hayvanları katledip bacaklarını kesen varlıklar ve nicesiyle  birlikte aynı yerde hiç bir gözün görmediği hiç bir kulağın duymadığı insanın  hayal bile edemediği güzelliklerin ve en güzeli  Allah’ın cemalinin görülebileceği Cenneti paylaşır mısınız? Aynı konumda olmak sizi rahatsız etmez mi?
 O zaman yine Allah cehennemi yaratmasaydı bize adaletsizlik yapmış olurdu. Demek ki cehennemin yaratılması hikmetlidir.
 Allah insanları cehennem için yaratmamıştır, Cehennemi bazı insanlar için yaratmıştır. Önümüze iki kapı sunulmuştur ve iki kapının arkasında neler olduğu gösterilmiştir. Hangi kapıyı seçeceğimizi de bize bırakmıştır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.