ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

CEPHEYE DOĞRU - Batuhan Duyak - ÖğrenciBÖLÜM 2: 


- Şeref!
-Söyle dadaş.
-Gardaşım anan seni eve çağırdı bir git hele bak
-Hayrola, ne olmuş?      
-Bilmiyorum ama acilmiş. “ tez gönder onu eve “dedi.
-Eyvallah dadaş sağ olasın.
      Ben ne oldu da anam beni tarladan eve çağırdı diye düşünerek eve yürürken karşılaştığım herkes bana “ hayırlı olsun” diyordu. En sonun da bir an durdum yoksa anam Muhtar Salih dayının kızı Ayşe’yi bana istemişti de onun acelesi miydi bu, o an bunun heyecanı ile eve koştum. Kapının önünde üç tane at kişneyip duruyordu başlarında da bir inzibat subayı. Avluya adım atar atmaz çözmüştüm biraz geç çözmüştüm ama olsun. Muhtar Salih dayı çavuşa beni göstererek işte köyün delikanlısı Şeref dedi. Çavuş elini uzattı tokalaştık.
-Cephede sıra size geldi “ aslan parçası” dedi çavuş
-Cephenin sırası mı olur komutanım gel derler geliriz, öl derler ölürüz.  Şehitlikte sırayla değil ya?
Çavuş muhtara dönerek “ bu vatan Şeref gibi gençler olduğu sürece zinhar yıkılmaz ” dedi. , sonra da kalkıp  “üç gün sonra köy kahvesinde hazır ol öğlen namazından sonra yola çıkılacak ” dedi.
Emredersiniz komutanım diyerek karşılık verdim ben de çavuşa.
Çavuş selam verdi arkasına döndü atına atlayıp gitti.
   İçim içime sığmıyordu adeta, kalktım döşeğimden meydana indim. Kirvem Ali amcanın oğlu Seyit’te çeşmenin başına oturmuş boşluğa bakıyordu, çömdüm yanına
-Hayrola dadaş hayır mı şer mi anlat hele dedim.                                               
 -Askere gidicem dadaş askere dedi.
-Vallah mı diye bağırdım. Sonra sessizce beni de çağırdılar  gardaşım  dedim. Sabaha kadar oturup sohbet ettik . En son dayanamadım “ dadaş eve gidiyorum biraz uyuyayım” dedim. O da “tamam gardaş bende gidiyorum”  dedi .
   Bomboş geçen üç günün ardından o gün gelmişti. Kirvemin oğlu Seyit’ le beraber gidip teslim olduk. İlk önce şehre gidip oradan da trenle Konya’ya gittik. Köyde tanıştığım çavuşta burada bizi bekliyordu. Anlaşılan burada bir süre eğitim alacaktık.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.