ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

ELEKTRİK MOTORLU ARAÇLAR -Ömer Faruk Bektaş - Öğrenci


Son yıllarda adı çok kez duyulan, otomotiv sektöründe yeni bir çağ başlatan elektrik motorlu arabalar.

Nedir bu elektrik motorlu arabalar?
İçten yanmalı motorların aksine çok sade bir düzenden oluşan, emisyon değerine sahip olmayan, elektrik enerjisi ile çalışan ve yüksek hızlara kısa sürelerde ulaşabilen yeni nesil otomobillerdir bunlar.

Nasıl bir motor düzeneğine sahip bu araçlar?
Elektrikli otomobiller içerisinde ROTOR adı verilen elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren motorlar vardır. Enerji ihtiyacını, araç içerisine konumlandırılmış lityum akülerde depo edilen elektrikten sağlar. Buradan aldığı enerjiyle Rotor'u döndürür böylece güç tekerleklere aktarılır ve araç hareket etmeye başlar. 

Elektrikli arabalar hakkında şaşırtıcı bilgiler nelerdir?
·       - Bu araçlarda vites derdi yok. Güç doğrudan iletildiği için devir problemi, devir problemi olmadığı içinde şanzıman mekanizması içermiyor.
·      -  İçerisinde içten yanmalı motor içermediği için piston, biyel kolları, yakıt tankı, egzoz sistemi, yağ ve su depoları da içermez. Bu nedenle kütlesi düşük iç hacmi büyüktür.
·       - İçten yanmalı motorlar yakıttan elde edilen enerjini %30‘unu kullanırken elektrikli otomobiller elde edilen enerjinin % 88 ‘ini kullanır.
·       -Tesla’nın S P90D ismi ile çıkış yapan elektrikli otomobili 0 dan 100 km/h hıza sadece 2.8 saniyede ulaşıyor.
·      - Tesla firması %100 dolulukta 600 km yol alabilen bataryalar üretiyor ve bataryalar için 8 yıl garanti veriyor.

Nasıl şarj edebiliriz ?
Ev elektriği ile ortalama 8-10 saatte şarj edilirken ücretli şarj istasyonlarından doğru akım (dc) ile 30 dakika ile 1 saat içersinde şarj edebilirsiniz.

Kim üretiyor bu elektrikli otomobilleri?
Elektrikli araba alanının piri tabi ki TESLA. Bunun yanında BMW, Jaguar, Renault ‘da elektrikli araçlarda seri üretime geçmiş durumda.

Not: Tesla araçlarını açık kaynak yöntemi ile üretiyor. Yani bütün parçaları ve nasıl birleştirdiği açıkça ortada. Mühendislik bilgisi yeten ve elinde malzeme bulunan herkes bu araçlardan yapabilir. Dile kolay geliyor ama dahaca Tesla kadar yüksek güçte bir araç yapan olamadı.

Yeterince gelişmiş bir teknoloji sihirden ayırt edilemez.
                                                                        Arthur Clarke
İnsan imkânsızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkânsızın da ötesine ulaşabilir.
                                                                          Nikola Tesla

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.