ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

HAYAT=AĞAÇ YOL=DAL - Gamze Kara - Doktor


Biliyorum ya da duyuyorum... Bu nasıl bir başlıktır diyorsunuz. Sanki seslerinizi duyar gibiyim. Sizi daha fazla sabırsızlandırmadan yazıma başlığın açıklaması ile başlayacağım.
Bence insan hayatı bir ağaca benzer. Meşe, Gürgen, Kavak ya da başka bir tür... İnsanlar da ağaçlar kadar çok çeşitli değiller midir? ( Fakat herhangi bir ağaca değil, çok dalları olan bir ağaca benzer hayatımız. ) Hani ağaçların iki dalının kesişip birleştiği noktalar vardır ya, işte o noktalar insanın hayatında önemli kararları verdiği yerleri, anları temsil ederler. O noktanın sağında ve solunda iki adet yeni dallar vardır. Vereceğiniz karar o dallardan birinin üzerinde yolunuza devam edeceğiniz kararınızdır. Hayatta amaç hep en yükseğe çıkmak değil midir? En ulaşılmazı hayal etmek... Onun için çabalamak... Bu en tepeye verdiğimiz kararlar sonucu ulaşırız. İşte yürüdüğünüz dal belkide sizi en yüksek dala çıkaracaktır. Ama durun hemen sevinmeyin. Unutmayın ki ağacın her dalı aynı uzunlukta ve genişlikte değildir. Hayatınız boyunca hep o karar anında, iki dalın ortasındaki noktada bulursunuz kendinizi. Hemen hemen her gün hayatınızın gidişatı ile ilgili kararlar verirsiniz. Çoğu zaman yanlış kararlarda verebiliyoruz. İnsanız sonuçta! Bizler; tuhaf, anlaması güç olan varlıklarız. Hayatta bazı anlar kolay, taşsız, dümdüz kısaca konforlu yollardan-mutluluk yolundan- yürürüz. İşte bu yollar ağacınızın en kalın ve güvenilir, bazen de manzaralı olan dalıdır.
Oysa hayat herkesi her vakit o yollardan geçirmiyor...
Aramızda bazılarımız dönem dönem zor yollarda yürümek zorunda kalırlar. İşte bu yollar ince dallar, yani üzerinde yürümesi güç olan dallar... Bazen yanlış verilmiş kararlar sonucu o yolda buluruz kendimizi... Bazen de toprağın verimsizliği tüm dallara yansıdığı için hep cılız kalmışızdır. Hep güçsüzlükle kuşanmışızdır. Yanlış verilmiş kararların elbette geri dönüş yolu vardır, tabi bulabilene. Bir de yanlışlarımızdır aslında bizi biz yapan asıl kişiliğimize yön veren. Onlarla barışık olup kabullenmek gerekir. Lakin bile bile verilmiş yanlış karar bizi küçük ve dar olan dala sürükler. Bazı dar noktaların geri dönüşü yoktur! Tabi insanda karamsarlaşabilir ve o en tepeye götüren dalı aramaktan vazgeçer. İşte tam da o an karamsar insan için hayat biter. O ince dalın ucundan aşağıya sürüklenir ve en tepeye ulaşamadan bir yaşam sürer gider. Peki ya çalışıp çabalayanlar, geri dönüş arayanlar? Tabiki o mücadele ruhlu insanlar yanlış kararlarından döner, o iki dalın buluştuğu noktaya getiren kararını ölçer, tartar, biçer. Pes etmez, fırtınaya rağmen yolunu bulmak için devam eder. İnanın ki bu insanlar er ya da geç o en tepedeki dala ulaşır. Zirveye ulaşmak hiçte kolay değildir. Ama her şeye rağmen pozitif, çalışkan, kendini bilen, pes etmeyen, daldan dala atlarken etraftaki mücadele eden diğer insanları ezmeyen zafer odaklı bu insanlar zirveyi görenlerdir.
Hayatta her zaman doğru kararlar alamayız. Ama unutmayın ki her yanlış kararın mutlaka dönüşü vardır. Yeter ki siz az yanlış kararlarda bulunun!
İşin güzel tarafı,
ağacınızın toprağının verimi de, vereceği meyvenin lezzeti de, etrafa saçacağı hoş kokusuna da ve manzarasına da müdahale eden sizsiniz gençler. İçinizdeki o toprakları verimli hale getirecek olan bahçıvana kulak verin, o sizi doğru yola götürecektir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.