ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

KİTAP OKUMAK NEDİR? - Ahmet Emirhan Sekmen - Öğrenci


Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, üzeri baskılı sayfaların bir araya gelmesiyle oluşan okumalıktır.  Evet, bu Wikipedi’de ki kitap kelimesinin anlamı peki kitap denilince akla gelen çağrışımlar neler?
Okumak, Yazmak, Eğitim evet evet aslında en önemlisi bence eğitim nedeniyse eğitimin işin temel kısmı olması.
Konu kitaptan açılıp şimdi birçok noktaya gidecek hazır mısın?
Bizlerin eğitim diye adlandırdığı okullarda öğrencilere öğretildiği Matematik, Türkçe, Fen ve Sosyal sizce ne kadar iyi öğretiliyor? Bizim okulumuzda gayet iyi öğretildiği kesin, ondan şüphemiz yok.
Pekâlâ, bir soru daha bizler öğrenciler Matematik, Türkçe, Fen ve Sosyal gibi derslerde dünyada hangi sıralamalardayız durumumuz ne? Bu soruyu aslında sormak istemiyordum çünkü cevabı gerçekten içler acısı. Düşünebiliyor musunuz kendi dilimizi okumada ve anlamada dünya sıralamasında 64 ülke içinde 37.inci Matematik sıralamasında 45.inci fen bilgisinde 41.inci evet sizlerde okuyunca bir üzüldüğünüzü fark ettim. Sürekli sorular sorup cevaplarını verirken zorlandığımın ben de farkındayım nedeniyse zirveyi bu kadar geriden takip etmemiz, sorsam kimileri öğrenciler diyecek kimileri devlet okullarında iyi bir eğitim verilemiyor diyecek, sözüm ona ki nedenini gerçekten bulan bu durumun. Benim düşündüğüm neden ise toplum olarak eğitilemiyoruz toplum bilincimizin eksik olduğunun farkına bir türlü varamıyoruz.
Ve başa dönüyorum nasıl bu durumu düzeltebileceğiz? Bir taraftan bakınca kitap okumak evet çok basit gibi gözüküyor. Kitap okumak; İnsanlara yaşanmış tecrübeler, Tarihin geçmiş sayfalarında yaşanılan coğrafyalar, İnsan ilişkileri akla artık ne gelebiliyorsa. Saya saya bitiremeyeceğiniz müthiş bir eğitim.
Bizler bence okulların bizleri eğitmesini beklememeliyiz. Her anlamda bir arayış bir buluş içinde olmalıyız bunun içinse kitap okumalıyız. Canan Karatay’ın ekmek yemeyeceksiniz yağlı yiyecekler yemeyeceksiniz inadıyla birilerini kitap okuyun inadını beklemeyin. Sizlerde kendinizi eğitmeye bir kitapla başlayın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.