ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

NİÇİN COĞRAFYA ÖĞRENMELİYİZ? - Sinan Şimşek -Öğretmen


Sözlerime coğrafyanın kısa bir tanımını yaparak ve bazı prensiplerine değinerek başlamak isterim.
Coğrafya: İnsan ile onun çevresi (mekân) arasındaki bağlantıyı, ilişkiyi inceleyen bir bilimdir. Coğrafyanın kendine özgü prensipleri(ilkeleri) vardır. Bunlardan en önemlisi dağılıştır. Nedensellik, bağlantı kurma gibi prensipleri de bulunmaktadır.
Peki, biz niçin coğrafya öğrenmeliyiz? Coğrafya, bizim günlük hayatta ne işimize yaramaktadır? Şimdi de bu sorulara cevap aramaya çalışalım.
Coğrafya, aslında sadece bir ders değildir. Sadece okul sınavlarında, üniversite sınavlarında başarılı olmak için öğrenilmemeli. Coğrafya, koskoca bir hazinedir. Bu hazineden ne kadar yararlanabilirsek, ne kadar bu hazineyi hayatımıza uyarlayabilirsek o kadar başarılı, prensipli ve ileri görüşlü olabiliriz.
Coğrafya öğrenmek, karşılaştığımız sorunlara coğrafi bir bakış açısı ile bakmamızı sağlayarak daha hızlı ve güvenilir sonuçlar üretmemizi sağlayacaktır.
Yaşadığımız yeri, mekânı ve bu mekânla olan ilişkimizi anlamlandırabilmemiz ve bu mekânı(çevreyi) sürdürülebilir bir şekilde kullanmamız için coğrafya öğrenmeliyiz.
Ülkemizin bulunduğu konumun önemini ve özelliklerini daha iyi anlayabilmek ve anlatabilmek için öğrenmeliyiz.
Tasarruf bilincinin farkına varabilmek için öğrenmeliyiz. Örneğin, diş fırçalarken boşa akıttığımız sudan tutun da bilinçsizce kesilen ormanlarımıza kadar yapılan bu yanlışın farkına varabilmek için öğrenmeliyiz. Richard St. Barbe Baker'in de dediği gibi " Bir ulusun gerçek zenginliği, ağaç örtüsüyle ölçülebilir." sözüyle ormanlarımızın ne denli önemli olduğunu bize açıkça göstermektedir.
Doğal ve beşeri hayatın birbiriyle bir uyum içerisinde olduğunu anlamak ve anlatabilmek için öğrenmeliyiz.
Ülkemizin karşılaştığı küresel ve bölgesel sorunları daha iyi anlayabilmek ve bu sorunlara çözüm önerileri getirebilmek için öğrenmeliyiz.
Bir bölgeye yerleşim yeri açmak istediğimizde o bölgenin yerleşime ne kadar uygun olup olmadığını anlayabilmek, soruşturabilmek için öğrenmeliyiz.
Milli değerlerimize bağlı olmak, sahip çıkabilmek ve bu değerlerimizi gelecek nesillere aktarabilmek için öğrenmeliyiz.
Bütün insanlığın daha huzurlu, birbirleriyle daha uyumlu yaşayabilmeleri için öğrenmeliyiz.
Sonuç itibariyle, sözlerimin başında da belirttiğim gibi coğrafya yaşamımızın her alanında vardır. Bu prensibi ne kadar yaşamımıza uyarlayıp, sistemli bir şekilde yararlanabilirsek o kadar hayatımıza doğru bir yön verebiliriz...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.