ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

ÖLÜMSÜZLÜĞÜN SIRRI ONDA - Emrah Usta - Öğretmen
İlk olarak Alman bilim adamı Goeze tarafından 1773 yılında tanımlanan ve ‘mikroskobik su ayısı’ olarak adlandırılan Tardigrad’lar dünya üzerindeki en dayanıklı canlı türü olarak bilinmektedir. Ekdisozoa grubuna dahil olan bu mikroskobik canlılar 4 çift bacağa sahip, yaklaşık 0.1–1.5 mm boyutlarında olup nemli, kuru, yarı nemli,su,hava gibi hemen hemen her ortamda yaşayabilmektedir.

Günümüzde 1000’den fazla türü keşfedilmiş olan Tardigrad’ların -272 derece soğuğa,+150 derece sıcağa dayanabildiği kanıtlanmıştır.Ayrıca 30 yıl yemek yemeden yaşayabilen tartigrat gezegenimizde olası büyük bir felakette hayatta kalabilecek tek canlı türü olacağı düşünülmektedir. Yaklaşık 10 milyar yıl neslini devam ettirebileceği ve enteresan olan noktalardan biride normal bir insanın 5 gy dozda yaşayabilirse şanslı sayılacağı durumda su ayıları 5000-6200 gy doz radyasyondan etkilenmeden çıkmaktadır. Ayrıca bu küçücük canlı meteor çarpışması , süpernova (yıldız patlaması) ya da gama ışını patlamaları gibi hertürlü felakete dayanabilmektedir.
Yapılan araştırmalar sonucu canlının zor şartlar altında kaldığında dokularındaki suyu buharlaştırarak oksijen tüketimini neredeyse durdurduğu ve böylece yarı ölü bir duruma geçtiği belirlenmiş. Kriptobiyoz (Cryptobiosis) olarak bilinen bu durumda metabolizmalarını neredeyse sıfırlayan Tardigrad’lar şartlar normale döndüğünde kaldıkları yerden hayatlarına devam edebilmekteler.

En son Mart 2018’de Japonya’da Keio Üniversitesi’nde çalışan biyobilimci Kazuharu Arakawa tarafından bir otoparkta tesadüfen keşfedilen Macrobiotus shonaicus ile bir türü daha literatüre eklenmiş olan Tardigrad’ların ayrıca sınırlı sayıda canlı türünde gözlenen partenogenetik üremeyi de gerçekleştirdiği bilinmekte.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.