ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

ÖLÜMÜNÜN 57. YILINDA AHMET HAMDİ TANPINAR - Murat Çakır - Öğretmen
24 Ocak 1962 tarihinde aramızdan ayrılan Ahmet Hamdi edebiyat alanının önemli hocalarından biridir. Hocalığının yanı sıra roman, hikâye ve şiir gibi türlerde de önemli eserler vermiştir.
Gürcü asıllı Hüseyin Fikri Efendinin oğludur. 1901 yılında İstanbul’da doğan sanatçı babasının mesleği yüzünden Anadolu’nun birçok yerini gezmiştir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine giren Ahmet Hamdi, hocası Yahya Kemal’inde etkisiyle şiir yazmaya başladı. Üniversiteden Hüsrev ü Şirin üzerinde hazırladığı tez ile mezun olmuştur. İlk şiirlerinde hocasından değil Ahmet Haşim’den etkilenmiştir. Anadolu’nun çeşitli yerlerinden Edebiyat Öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul’da bulunduğu yıllarda Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat tarihi ve estetik dersleri vermeye başladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesinde kurulan Yeni Türk Edebiyatı kürsüsüne profesör olarak atanır ve burada edebiyat alanında çalışmalar yapar. Milletvekili ve Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliği gibi görevlerde de bulunmuştur.
Sanat yaşamında Yahya Kemal, Ahmet Haşim ve Fransız sembolist yazarların etkisinde kalan sanatçı ilk şiirlerinde hece ölçüsü sonraki şiirlerinde ise serbest ölçüyle şiirler yazmıştır. Şiirlerinde zaman kavramı önemli yer tutar bunu ‘Bursa’da Zaman’ şiirinde görebilmekteyiz. Şiirlerinin diğer özelliklerini ise musiki, ahenk, rüya ve bilinçaltı oluşturmaktadır. Şiirdeki özelliklerini yazdığı romanlarına da aktarmıştır. İlk romanı ‘Mahur Beste’ Ülkü Dergisi’nde yayımlanmıştır. Daha sonra kendi yaşamından da izler taşıyan ‘Huzur’ romanını yazmıştır.  Bu romanda Nuran ile Mümtaz’ın aşkı çerçevesinde Doğu/Batı ve eski/yeni arasında çatışmayı vurgulamıştır. Ayrıca ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’, ‘Sahnenin Dışındakiler’ gibi önemli romanları da yazmıştır. İstanbul, Ankara, Bursa, Erzurum ve Konya şehirlerini anlattığı ‘Beş Şehir’ adlı kitap önemli eserleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Türk Edebiyatı Tarihi üzerine yaptığı çalışmalar hala üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmaktadır.
23 Ocak 1962 günü geçirdiği kalp krizi ile Haseki Hastanesi'ne kaldırıldı. Ertesi sabah, ikinci bir krizle hayata veda etti. Namazı Süleymaniye Camii'nde kılınan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın cenazesi Rumeli Hisarı Kabristanı'nda, hocası ve dostu Yahya Kemal'in yanı başına defnedildi. Mezar taşı üzerinde çok bilinen şiirinin iki mısrası yazılmıştır:

"Ne içindeyim zamanın / Ne de büsbütün dışında".

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.