ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

TASARRUF BİLİNCİ NEDİR? NASIL GELİŞTİRİLEBİLİR? - Sinan Şimşek - Öğretmenler


Yaşamımızı sürdürürken insan olarak her türlü doğal kaynaklardan yararlanırız. Ama bir gün bu doğal kaynakların tükeneceği gerçeğini unutmamalıyız. İşte tam da burada tasarruf bilinci devreye girmektedir. Hayatımız boyunca yararlandığımız bu doğal kaynaklarımızı dikkatli kullanma, gerektiği kadar kullanma ve tüketmeye tasarruf demekteyiz.
Dünyamıza baktığımızda mevcut olan hava, su ve toprak gibi doğal kaynaklarımızı bilinçsiz ve aşırı bir şekilde kullanmaktayız. Ama bunların her geçen gün biraz daha azaldığını göz ardı ediyoruz ya da bilmemezlikten geliyoruz. Bütün insanlığın sorunu olan bu bilinçsiz ve aşırı tüketime karşı toplumsal ve küresel olarak bilinçlenmeye ihtiyacımız var. Bu bilinçsiz ve aşırı tüketimin hepimiz farkındayızdır. İlkokuldan üniversiteye kadar bize hep derslerde öğretmişlerdir. Ama insan olarak bu bilinci bir türlü yaşamımıza uygulayabilmiş değiliz. Peki, tasarruf bilincini nasıl geliştirebiliriz ve neler yapabiliriz?
1) İlk başta insanların bunun farkına varıp bu konuda bilgi sahibi olması ve hayatlarına uygulayabilmeleri lazım.
2) Tüketimde tasarruf etmek gerekir. Sırf modası geçti diye her zaman farklı giysiler alınmamalı. Biraz bayatladı diye ekmekler hemen çöpe atılmamalı. Diş fırçalama esnasında sular boşa akıtılmamalı. Kendi istek ve arzularımız uğruna kaynaklarımız aşırı şekilde tüketilmemeli.
3) Zamanda da tasarruf edilmeli. Boş yere zamanımızı harcamamalıyız. Harcadığımız zamanın kendimize ve topluma yararı olabilmeli.
4) Bireyler olarak sürdürülebilirlik anlayışını benimsememiz gerekir. Kaynaklarımızı idareli kullanarak gelecek nesillere de ulaştırabilmeliyiz ve onlara da yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız.
5) Bazı kişilerin bunları bildiği halde "Bana ne, ben mi kurtaracağım" diyerek boş vermeleri de yine bu olumsuzlukların oluşmasına fırsat hazırlayacaktır.
Sonuç itibariyle bunlar çok az kişi tarafından  uygulanıyorsa sadece bir hayal unsuru olarak kalacaktır. Daha yaşanabilir bir dünya olması dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.