ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

BİZ KİMİZ Kİ? - Büşranur Özçelik - Öğrenci


     Tevazu nedir? Alçak gönüllü olmak, sahip olunan imkanlar karşısında gurura kapılmamaktır. Bunu benimseyip davranış haline getiren insanlara da mütevazi kimseler denir. Alçak gönüllü olmak bize kendimiz olmayı kazandırır.
     Bizim isteklerimiz sınırlı değildir. Hep dahasını isteriz. Yetinmeyi bilmedikten sonra en büyük servet bile açlığımızı dindirmez. Bireyin sürekli aradığı ve bir türlü bulamadığı ‘’mutluluk(!)’’ da buna bağlıdır. Çünkü mutluluk bir varış değil, bir yolculuktur. Bu yolculukta elimizdekilerle yetinmeyi bilmek bizim için en hayırlıdır. Bu da mütevazi olmakla ancak olunabilir. Ne zaman gelip ne zaman çıkacağımızı bilmediğimiz küçücük hayatlarımızı ne kadar yüceltebiliriz ki?
    Hak edilmiş bir hayat yoktur ancak bize bahşedilmiş bir armağan vardır. Kendimizi bu filmin oyuncuları zannederiz ve şöyle düşünürüz: ‘’Biz olmasak olmasak olmazdı.’’ Halbuki bizim küçücük görevimiz Allah’u Teala tarafından bir ‘’KESTİK’’ emrine bakar. O zaman ne oyunculuk kalır ne egolarımız… İşte bu cümleleri sarf eden insanlar her zaman kendilerini ön plana çıkarırlar, her güzel şeyde bir kusur ararlar, başkalarına verilen nimetleri kıskanırlar. İşte bu kibir ki, gözlerini kapatırlar. Bu bir ayette de bahsediliyor: ‘’Kibirlenip de insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez.’’ (Lokman 31/18) Düşünebiliyor musunuz? Büyük günahlarını bile tövbe edince kabul eden merhametli Rabbimiz ayetinde ‘’sevmez’’ diyor. Bunun kadar ne ağır olabilir ki?
    Necip Fazıl’ın bir sözü vardır: ‘’ Bazı insanlar alçak gönüllüdür, bazıları ise alçak olmaya gönüllüdür.’’ Ne kadar bilgili olursak olalım ya da yüksek mevkilere sahip olalım, nereden geldiğimizi ve nereye döneceğimizi unutmayalım. ‘’ İnsanlar başaklara benzer; içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.’’ İşte bu sözdeki gibi yaşamalı insan… Sayısal olarak da ifade etmek gerekirse; Ego=1/Bilgi yani ego ile bilgi ters orantılıdır. Bilgi arttıkça ego azalır. Bilgi azaldıkça ego artar.
     Son olarak Erkin Vahidov’un bir şiiriyle bitirmek isterim.
Ne kadar kibirli olursa da
Bardağın önünde eğilir çaydanlık.
Öyleyse bu büyüklenme niye?
Bu kibir, bu gurur niçin?
Mütevazi ol, hatta bir adım bile
Geçme gurur kapısından.
Bardağı insan bunun için
Öper daima alnından.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.