ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

MÜZİĞİN İNSAN HAYATINDA YERİ - İrem Özkara - Öğrenci


     Canımız sıkıldığında, üzüldüğümüzde, sevindiğimizde, sevdiğimiz bir melodi, bir şarkı bizi kendimize getirir. Müzik Güzel Sanatlar arasında insana en iyi gelen sanatlardan biridir. İnsan hayatındaki yeri unutulamaz.
     Hepimiz fark etmesek de arabada, televizyonda, sabah uyandığımız alarmda, belki kapı zilinde bile bir melodi vardır. Müzik bu kadar insanların içindedir. Bir şarkı bazen insanı duygulandırır, gözlerinin dolmasına sebep olur, bazen ise onu güldürür ve mutlu eder. Sinirli stresli bir anımızda arkadan gelebilecek bir keman sesi içimizi ferahlatabilir. Anadolu insanı daha çok halk müziği sever, Batıda ise sanat müziği daha çok dinlenir, müziği ve dinlemeyi, hatta çalmayı seven insan için tür fark etmese de kendini çeşitli şarkı türlerini dinleyerek daha iyi hisseder insan.
    Müziği ilkokulda hiç sevmeyerek derse girip zorla flüt çaldığımız için müzik dersini sevmesek te bazen, sonradan severiz. O zorla çaldığımız (belki çalamadığımız) flüt sesi bize belki o yıllardan 5-6 yıl sonra harika gelebilir.
     Müzik herkese hitap eder. Beethoven kulakları duymamasına rağmen müziğini tüm dünyaya yaymıştır. Müziksiz bir dünya düşünülemez. Müzik insanlığın başından beri, duygularını ortaya koymaya devam etmektedir. Teknoloji ve insanlar geliştikçe, ortaya çıkacak yeni müzik aletleri ve sesler ile müzik duygularımızı paylaşmaya devam edecektir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.