ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

NASIL DANTE GİBİ ÖMRÜN ORTASINDA OLUNUR? - Nisa Kara - Öğrencil


"Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder
Dante gibi ortasındayız ömrün"

  Ortaokul Türkçe ders kitaplarında karşımıza çıkan, edebiyatla en alakasız kişinin bile bildiği bu dizeler Cahit Sıtkı Tarancı’dan başkasına ait değil. Peki, Cahit Sıtkı bu dizelerde ne demeye çalışmıştır? Dante kimdir?
  Öncelikle herkesin kurduğu düşünce: "Hayat 70 yıllıktır, 35 de onun yarısıdır." Bu düşünce tamamen yanlış değildir. Evet 35 yaşına gelerek yaşamın belli bir yolunu katetmiş ve birçok tecrübe edinmiştir Cahit Sıtkı. Ama nasıl Dante gibi ömrün ortasında olunur?
   Şair dizede İtalyan yazar Dante Alighieri’nin önemli eseri İlahi Komedya’ya atıfta bulunmuştur. Eser sırasıyla Cehennem, Araf ve Cennet adlı üç ciltten oluşur.  Dine  uygunluk açısından kabul edilen İlahi Komedya ’da Dante kendi hayal dünyasında ahirete gitmiş, yaptığı günahların sorumluluğunu üstlenerek cezasını çekmiştir. Kısacası kafasında kuruduğu İlahi yolculuğunu anlatmıştır. Bu yolculuk yasak olan yedi ölümcül günah (açgözlülük, tembellik, kibir, şehvet, oburluk, kıskançlık, öfke) üzerine kuruludur.
   Gelelim bunun dizeyle alakasına; Dante, bu yolculuğa çıktığında 35 yaşındadır. Ona henüz ölmeden ahirette cezalarını çekerek temiz bir şekilde yeryüzüne dönme şansı tanınmıştır. Cahit Sıtkı da yaşının getirdiği olgunluktan dolayı yeni bir hayata başlayabilme umudunu yansıtmıştır. 35 yıl içinde yaptığı hataların ona artık ağır geldiğini görmüş ve yaşlandığını fark etmiştir.
   Şiirlerinde de vurguladığı üzere şairin ölüm korkusu vardır. Öldüğü zaman günahlarından dolayı hesap verecektir insan. Cahit Sıtkı da ölmeden önce yani "yolun yarısında" Dante gibi günahlarının bedelini ödeyebileceği bir dönemdedir.
   Tüm bu hislerine ve fikirlerine rağmen ne yazık ki aramızdan erken ayrılmıştır. 37 yaşında yazdığı bu şiirden 9 yıl sonra hastalanarak ölmüştür "Ölüm Şairi".

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.