ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

NEYE GÖRE GÜZELLİK? İrem Bereket - Öğrenci


    Nedense insanlar önce dış görünümleri değerlendirmeye çalışır. Bir insanın dış görünümündeki güzellik karşısındaki insanı kısa süreli etkiler, heyecanlandırır. Onu güzele iter. Akliyla değil, gözleriyle karar vermesine yol açar.
    Güzelliğin gafletine düşen insanlar, zaman içerisinde büyük mutsuzluklar yaşarlar. Önemli olan bu güzelliğe katılan değerlerdir aslında. Aklıyla ön plana çıkmış insanların güzelliği, hicbir güzellikle kıyaslanamaz. Akıl ve ruh güzelliğine imrenmeden bakmak mümkün müdür sizce?
     Kendini hayata hazırlamış olgun insanlar her zaman layık oldukları saygıyı bulurlar. Tecrübeleri ve okumuş oldukları bilgileri zamanı geldiğinde sergilemeyi bilirler. Onlar kendilerini okuyarak, araştırarak güzelleştirirler. Gözleri dolu dolu bakarlar hayata. Konuştukları zaman şiir gibi akıp giderler. Şimdi soruyorum size, boş bir güzellik mi sizi çekecek olan yoksa güzelliğini bilgisiyle süsleyen mi?
     Dış güzellik geçicidir önemli olan ruh güzelliğidir. Kalbinde insanlara yer vermeyen, elinde tutunacak bir gayesi bile olmayan bir dünya güzeli, ne katabilir insanlığa? Ruhun güzelliğidir insanlara faydalı olan. Sadece kendisi için yaşamayan, çabalayan, çalışan insanlara baktığınızda içinizde yaşam sevgisi oluşuyorsa, size ilham veriyorsa onların içindeki güzelliği görüyorsunuz demektir. Sadece güzel olmak ne yarar sağlar insana?
   İnsanı yücelten güzelliği değil, faziletidir. Ruhi güzellikler hiçbir zaman solmaz, yıpranmaz. İnsanı yaşamı boyunca değerli ve üstün kılar.
Tüm insanların güzel olduğuna inanan biri olarak, bizi birbirimizden ayıranın akıl ve erdem olduğunu düşünüyorum. Akılla süslediğimiz güzelliğimiz, kendimize ve çevremize verdiğimiz en güzel hediyedir. Umarım hepimiz insanları gözlerimizle değil de kalplerimizle görme olgunluğuna erişebiliriz..

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.