ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

POŞET - Ecenur Kara - Öğrenci25 Kuruş=1000 Yıl
 

Kasiyer: Poşet alacak mısın amca?
Amca: Ver kızım 25 kuruş zaten.
Kasiyer: Evet amca ama bazı insanlar yanında getiriyor.(Gülerek)
Amca: 25 kuruş bir şey değil ki zaten.

     Hayır 25 kuruş çok şey amca demek isterdim o an. Fakat insanlarımız poşetin neden paralı olduğunun farkında değildi. Amaç para kaynağı olması değildi. Amaç doğayı korumaktı. Birçok Avrupa ülkesinde yıllardır poşet paralıydı zaten. Bu onların poşet alacak parası olmadığından değildi.
     Plastik  poşetin çevreye zararı olduğu kadar sağlığa da zararı vardır. Yapılan araştırmalana göre artan kanser vakalarında bu plastik poşetlerinin de etkisi var. Plastik poşetlerde saklanan yiyecekler kimyasallarla etkileşime geçiyor ve insan sağlığına ciddi zararlar veriyor. Çevreye atılan poşetlerin şeffaf olanları sera etkisi yaparak ısıyı emiyor ve orman yangınlarına sebep oluyor. Biz canlılara oksijen kaynağı olan ormanlar!                                                                                                                                                                               
       Bir poşetin doğada bozulması için gereken süre denizde 400-500 yıl arası, karada ise 800-1000 yıl arası kadardır. Amaç 70-80’li yıllardaki gibi doğa dostu bez torbalar, fileler kullanmaktır.
        Biz insanlar çocuklarımıza hep iyi bir gelecek, temiz bir gelecek hazırlamak isteriz. Peki, doğaya bu denli zarar vererek ne kadar temiz bir gelecek hazırlayabiliriz? Neden mi plastik poşet kullanımını azaltmalıyız? Çünkü sizin aldığınız bir poşet yüzünden denizde yüzen minik bir balık risk altında. Biraz daha dikkatli olursak daha sağlıklı gıdalar tüketip daha sağlıklı olabiliriz. Hepimiz yaşamayı seviyoruz. Herkes haftada 2 poşet daha az kullandığında yıllık 100 kadar plastik poşet çöpe atılmamış olacak ve geri dönüşüm esnasında açığa çıkan kimyasal gazlar zarar vermemiş olacak.
     "İnsanoğlunun en büyük zaafı dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanması. Hatta bütün yiyecekler, hayvanlar ve doğayı kendine sunulmuş bir nimet sanıyor olmasıdır. Evren dediğimiz bütün içerisinde kendisini diğer canlılardan ayrı tutuyor" demiş Albert Einstein. Ben size bu sözü şöyle kısaltayım "insan bencillik yapıyor".
     Bir poşetin ne denli zarar verebileceğini bile bile umursamıyoruz. Ama "damlaya damlaya göl olur" sözünü her yerde kullanmayı da biliyoruz. Evden çıkmadan yanımıza poşet almaya üşendiğimiz için çevremize bu denli zara verme hakkını nereden buluyoruz? Yeri geldiğinde hepimiz çok doğa dostuyuz. Poşet para kaynağı değildir. Sizin umursamayıp "25 kuruş aman ne olacak sanki" diyerek aldığınız bir poşet 1000 yıl boyunca doğaya zarar veriyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.