ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

SEVGİLİLER GÜNÜ – VALENTİNE’S DAY - Efnan Şule Dinç - Öğrenci


           Anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü, doğum günü vs. kapitalist sistemin tüketim çılgınlığı oluşturduğu ve insanları belirli kalıplar içinde hareket etmeye ve şuursuzca para harcamaya zorladığı özel günlerden birisi de 14 Şubat Sevgililer Günüdür. Eminim ki birçok kişi bu kutladığı günün ne anlama geldiğini bilmiyor. Peki, bu sevgililer günü nereden çıktı?

         14 Şubat Sevgililer Gününün hikâyesi III. yüzyıla dayanmaktadır. İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentina da Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü ve Milattan sonra 270 yılının 14 Şubatında da Hıristiyan mezarlığına gömüldü (milliyet gazetesi).
           Aynı zamanda Roma’da putperestler Şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramını kendi putperest tanrıları Februata Juno için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seremoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar. Hıristiyan kilisesinin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar, bu törenlerin, özelliklede evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Hıristiyanlığın güçlenmesinden sonra Pagan inançları yasaklandı veya yerlerine Hıristiyan versiyonlar getirilmeye başlandı.
          Aziz Valentine Hıristiyanlığın simgesi olan sevgi ve evlilik kuramı ile kişileştirildi. Onun Lupercalia festivalinin arifesinde öldürülmüş olması iyi bir rastlantıydı, böylece Roma’nın bereketlilik ve döllenme kutsamaları ile Hıristiyanlığın evlilik ve çoğalma ilkesi birleştirilmiş oldu. Amaca ulaşılmıştı. Gençler isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramının başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar. Sevgililer günü o tarihten günümüze sadece Batı ülkelerinde değil, hemen hemen dünyanın her yerinde kutlanan bir gün olma özelliğine kavuşmuştur. (milliyet gazetesi).

         Kapitalist sistem, özel olduğunu insanlara pompaladığı bu tür günleri öyle bir manipüle etti ki her özel gün için farklı kutlama ritüelleri oluşturdu. Ve onları birer tüketim tanrısına dönüştürdü. Kitle iletişim araçlarının insan üzerinde kurduğu hakimiyet neticesinde de bütün bu günlerde yapılması gereken her türlü ritüel durmadan insanlara hatırlatılmaktadır.

         Ve 14 Şubat geldi. Gün artık sevginin şiddetini ve boyutunu gösterme günüdür sevgiliye. Statü ve maddi gücü anlatmanın tam zamanıdır. Alınan hediyenin büyüklüğü, gidilen yerlerin maddi değeri, bağlılığın kuvvetini gösterecek olan çılgın sürprizler( helikopterden gül dökme vb gibi…)

     Ve 14 Şubat geldi. Şimdi duygular maddi boyutla ölçülecek, mana maddiyatlaştırılacak, sevgi güç gösterisine dönüşecek. Kapitalizmde bu insanları kanının son damlasına kadar sömürmüş olacak.

       Bizimle, dinimizle, törelerimizle zerre ilgisi olmayan bu ve buna benzer günleri kutlamayalım. Bu gidişata artık DUR! diyelim.


1 yorum:

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Insanların bilinçlenmesi adına bir ışık olur inşallah

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.