ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

2. DÜNYA SAYAŞI - Osman Naim Gökmen - 3A Sınıfı Öğrencisi 2. BÖLÜM



Aliz’ in kocası savaşta ve babası da artık Fransız askerlerine esir düşmüştü. Evin tüm işlerini kendisi yapıyor. Fabrika da çalışıyor ve oğluna bakıyordu. Savaş tüm insanları olumsuz etkilemişti. Aliz de bundan payını fazlası ile alıyordu. Aliz için hayat çok zordu. Babası Fransız Askerlerine esir düşmüş, kocası ise Fransız askeriydi. Aliz babası ile gurur duyuyordu. Yalnız kocasından nefret ediyordu.
Aliz ‘in oğlunun adı Tommy’ di. Annesine sürekli babasını sorup duruyordu. Anne babam nerede, ne zaman gelecek, neden gelmiyor deyip duruyordu. Artık dedesini de soruyordu:  “Dedem nereye gitti, ne oldu” diye soruları sorup duruyordu. Aliz ise merak etme çocuğum yakında gelecekler deyip onu geçiştiriyordu. Fakat kendisi onları çok merak ediyor yüreğinde sürekli bir korku ile yaşıyordu.
Tommy her kapı zili çaldığında kapıya koşup anne acaba babam ve dedem mi geldi diye sesleniyordu. Bu durum Aliz için çok zordu. Aliz oğlu yanında olmadığı vakit hüngür hüngür ağlıyor ne yapacağını bilmemenin çaresizliğinden dolayı gözyaşlarını tutamıyordu. Üzüntüsü çok derindi.  Hatta bazen asker de ben mi olsam daha iyi olurdu diye düşünüyor kendi çaresizliğinde boğuluyordu. Aliz bir buçuk senedir kocası bir senedir de babası yanında yoktu. Bu zorlu hayatta minik oğlu Tommy’ den başka kimsesi yoktu. Tommy’i çok seviyor boş vakitlerinde Tommy ‘nin babası ve dedesi İle oynadığı oyunları oynuyorlar. Ama bu durum Tommy ‘e babası ve dedesini hatırlatıyordu. Onlarla alakalı sorular sormasını sağlıyor. Tommy her gece uyumadan önce dedesi ona hikayeler okurdu bu görevde artık Aliz ‘ ye kalmıştı Aliz oğluna her gece uyumadan önce hikayeler okuyor Tommy’i hiçbir şeyden mağdur etmemeye Çalışıyordu. Aslında hayat onlar için çok zordu. Tommy arada sırada anne dedem ve babam öldüler de o yüzden mi gelmiyorlar diyordu. Aliz yok oğlum onlar gelecek her şey çok güzel olacak sen tekrar dedenle ve babanla oyunlar oynayacaksın derdi.
Tommy annesine inansa da içinde hep bir şüphe ile yaşıyordu. Acaba babam nerde dedem nerde yoksa…
Bu şüphenin yok olması için onları görmeliydi. Tommy çok yaramaz bir çocuktu. Annesini üzmezdi ama arkadaşları ile çok kavga ederdi. Arkadaşları onunla genelde dalga geçer Tommy boyuna ve yaşına göre güçlü bir çocuktu. O yüzden genellikle çocuklar Tommy den korkarlardı. Tommy kavgacı bir çocuk değildi. Yalnız arkadaşları onunla dalga geçtiği için kendini tutamaz ve kavga ederdi. Özellikle babanda sarışın sende sarışınsın baban bir Fransız askeri oldu. Baban aptalın teki sende aptalsın diye dalga geçerlerdi. Bu Tommy ‘nin çok zoruna gidiyordu. Bazen bir köşeye çekilip saatlerce ağlıyor ve kendi kendine neden böyle diye sorup duruyor babasına kızıp duruyordu. Herkesten nefret ediyordu. İç dünyası çok karışıktı olanları anlamakta zorlanıyor arkadaşlarının tepkisi ile karşılaşınca onlara saldırıyordu. Bulunduğu mahallede sevdiği tek kişi annesiydi. O yüzden genellikle tek başına oynuyor ve oynarken bir onunla dalga geçiyordu. Bu durum Tommy için dayanılmazdı. Bazı günler bu yüzden evden hiç çıkmaz sürekli evde vakit geçirirdi. Okullar tatil olduğu için okula da gitmiyordu. Tommy ‘ nin günleri çok zor geçiyordu. Annesi çalışmadığı zamanlar annesi ile oynuyordu. Annesi ile eğlenebiliyor ama annesi hep dedesi ve babası ile oynadığı oyunları oynatıyor ve bu durum Tommy ‘ ye dedesi ve babasını hatırlattığı için üzülüyordu. Tommy ‘nin tüm ihtiyaçlarını annesi karşılıyordu. Ama dedesi ve babasının yokluğu Tommy’ yi çok olumsuz etkiliyordu.

                                                          DEVAM EDECEK...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.