ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

BİZ ÖYLE ÇOCUKLAR DEĞİLİZ - Oğuzhan Sayın - Öğrenci


Tarih:70’ler
Yer:Amerika
Her türlü baskı,eziyet ve hakaret gören siyahi topluluğun,tepkilerini ve sisteme karşı eleştirilerini sert bir şekilde ifade etmek için ortaya çıkardığı müzik türü:Hip Hop.
Toplumumuzda ve televizyonda hip hop türünü yapanlar,tür diyorum lakin aslında bu bir kültür her zaman aykırı,serseri ve isyankar olarak tanınmakta ve tanıtılmakta.Üstelik,böyle tanınmanız için hip hop yapmanıza gerek yok,dinlemeniz yeterli.
Evet,gerek giyim tarzıyla veya içinde barındırdığı unsurlarla biraz gayriresmi bir kültür.Bu unsurlar;rap müziği,graffiti sanatı,breakdans ve DJ’lik.Mesela graffiti.Basit tabiriyle duvar boyama sanatı olan graffiti,hip hop kültürünün vazgeçilmezi denebilir.Tabii ki yapanlar için.Ama duvarları özgürce,rengarenk boyamak ne kadar kötü olabilir ki?
Böyle algılanmasının bir sebebi de,şarkı sözlerinde bulunan argo ve bazen aşırıya kaçan isyan ve nefret söylemi.Ama başında dediğimden anlaşılabileceği gibi bu olayın mizacı biraz sert.Lakin argoya gelirsek şarkı sözleri hakkında biraz düşünürseniz,kullanılanların çoğunun metafor olduğunu anlayabilirsiniz.Ayrıca sokakta,mahallede,caddede veya mağazalarda kısacası günlük hayatta,filmlerde,dizilerde her yerde karşımıza çıkabilecek argo,sadece şarkıda geçince mi problem haline gelmekte?
Ön yargıların böyle olmasının bir sebebi de bazı rapçilerin bazı kötü alışkanlıklar barındırması ve bunu sözlere aktarması olabilir.Lakin,böylesine geniş bir kültür,sadece birkaç kişiye bakılarak yargılanamaz.Böyle bile olsa,o alışkanlık onu ilgilendirir.
Uzun lafın kısası,rap başta problemlerden bahsetmek ve problemlerden kendini uzak tutarak eğlenmek için kullanılıyordu,artık o problemler kalmadı.Problem kalmadı diye de dinlemeyecek değiliz.Hip hop dinleyenler ise aynı pop dinleyenler gibi eğlenmek istiyor.Rap de aynı pop gibi,arabesk gibi bir müzik türü.Yani rap dinleyen serseri,metal dinleyen satanist değildir.Biz öyle çocuklar değiliz!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.