ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

EZBER BOZAN ÜTOPYA - Yusuf Sami Kaya - Öğrenci


     Siyasal, bilimsel veya teknolojik açıdan baktığımızda bu seneden itibaren çok farklı bir dünyanın bizi beklediğini düşünüyorum. Ülkeler arasındaki çekişmelere, tartışmalara bakarsak savaşın kapıda olduğunu görebiliriz. Bu savaşlardan sağlam çıkabilmemiz için az bir zamanda çok şey başarmamız gerekecek. Rusların zaman makinesini yaptığı haberleri, Amerikanların uzayla ilgili çalışmalarının geldiği seviyeyi görünce ne kadar geride olduğumuzu görmemek elde değil. İnstagramda gezerken Space X’in sayfasında paylaşılan bir gönderide yeni yaptıkları aşırı sıcağa ve aşırı soğuğa dayanıklı kalkan teknolojisini gördüm. Hemen altında ise marsın yakınında bir uzay üssü ve birkaç uzay gemisinin olduğu bir fotoğraf vardı. Bu gelişmeler ne kadar heyecan verici olsa da ülkemizin ne kadar geride kaldığını da görmeden edemiyorum.
      Space X özel bir şirket ve bu aşama araştırmalar geliştirmeler yaparken bizim ülkemizde yerli üretim arabamız bile yok. Peki ülkemiz bu tür gelişmelere hazır mı? Hayır değil.  Çoğumuz fazla para kazanmanın, rahat bir yaşam sürmenin derdindeyiz. ‘’Geçim sıkıntısı çeker miyim, okumazsam aç kalır mıyım?’’ diye düşünen insanlar yetiştiriyoruz. En yakınımızdan örnek verirsek üniversite sınavında derece yapanlara ya da yapacaklara ne için çalıştıklarını sorduğumuzda genelde aynı cevabı alırız. Peki bu ülkeyi düşünen gençler nerede? Bu ülkede kalmak için bir sebepleri var mı? Daha gelişmiş yerlerde keyif sürüp daha fazla kazanmak varken neden bu ülkede kalsın ki?
      Böyle iyi hoş yazdın da sen istemiyor musun diyenlerimiz vardır elbet. Ben de isterim tabii ki ama kendi ülkeme hizmet edip kendi insanlarımla çalışmak daha güzel olur. Umuyorum ki şu önümüzdeki 4-5 yıllık dönemde teknolojiyi ve sanayiye daha çok önem verilir ve bu açıkları kapatmak için çalışırız. Devletimizden beklentim bu alanlarda güzel imkanlar sunarak parlak beyinleri dışımıza kaptırmaması. Tüm öğrenci arkadaşlarımdan beklentim ise parası için tıp, mühendislik, hukuk gibi meslekler yerine kendi sevdiği karakterine uygun bir meslek seçmesi. İşini iyi yapan her yerde kazanır.
    Sonuç olarak savaşın kapımızda olduğu şu dönemde uçaklarımızı, tanklarımızı, tüfeklerimizi, gemilerimizi vb. gerek fiili gerek sözlü gerek yazılı gerek siber her alanda bize büyük iş düşüyor. Bir doktor, bir mühendis birkaç kişi kurtarabilir ancak bir hukukçu yüzlerce binlerce kurtarır. Tm bölümünde okuyan arkadaşlarımdan temennim doktorlar, mühendislerle birlikte çalışarak onlara imkan ve olanak sağlayarak hızlı bir şekilde ayağa kalkabilmektir. Diğer ülkelerle aramızdaki bu farkı kısa zamanda kapatabileceğimize inanıyorum. Bunu sağlayabilecek tek şey biz ve doğru meslek seçimimiz olacak.  Dediğim gibi çok kazandıranı değil; size, karakterinize uygun olan mesleği seçin. İşini iyi yapan her yerde, her meslekte kazanır.
     Sınava hazırlanırken beni motive eden şey ileride kafamı kaldırıp gökyüzüne baktığımda üstümden geçen uçakta benim de imzamın olduğunu düşünmek oluyor. Kendiniz için hedefler koyun, idealleriniz yüksek olsun. İdealiniz yüksek olursa çalışmanız da o kadar yüksek olur.
Gözünüz yükseklerde, gökyüzünde olsun.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.