ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

GENÇLİK PROBLEMLERİ - Ömer Yayla - Öğretmen


    Çağımızda, toplumların ve ailelerin önemli dertlerinden birisi gençlik problemleridir. Günümüz de her toplum ve her aile bu problemi az çok yaşamaktadır. Toplumlar üzerinde beklentileri menfaatleri ve hedefleri olan kimseler, bu hedeflerine ulaşmak için genelde gençleri kullanmaktadırlar. Bunun için de gençler her türlü zararlı oluşumların içine çekilmek istenmektedir.   
      İçkiden uyuşturucuya, inkarcılıktan yıkıcı ideolojiye, karanlık dünyadan gizli eylemlere kadar, her türlü zararlı faaliyet, gençlerin eliyle yürütülmektedir.Kısaca, toplum ve ailelerin, gençlik problemleriyle başı derttedir.           
                Günümüzde gençleri iki açık tehlike beklemektedir. birisi; moral değerlerin deforme oluşu ve maneviyat çöküntüsü... İkincisi de; başı boşluk, kuralsızlık ve bananecilik anlayışı... İkisi de toplum ruhunu ve devlet emniyetini alt üst eden gelişmelerdir.
                Bunun içindir ki , inancını yitirmiş, hayata küsmüş, topluma başkaldırmış bir gencin, nasıl kontrol altına alınacağı ve nasıl ıslah edileceği konusu günümüzün en önemli problemidir.    
                Bu konuda ailelere düşen görev çocuklarıyla doğduğu andan itibaren ilgilenerek onların bilinçli ve faydalı bir şekilde yetişmesini sağlamaktır. Okulda dersler başlayınca çocukları ders konusunda iyice baskı yapıp onları okulda, kursta ve evde ders çalışması için sıkıştırıp oynamasına izin verilmezse hakları kısıtlanırsa çocuk dersten soğuduğu gibi bunalıma da düşebilir.Çocuk ders çalışacak ama sosyal yaşamından kısıtlama olmayacak.O zaman çocuk daha çok bunalıma düşebilir.        
                Anne ve babalara düşen görev çocuklarına önce kitap okumayı sevdirip onların şuurlu bir genç olarak yetişmesini sağlamaktır.Okumayan çocuk ilerde toplum içinde istenmeyen biri olabilir.  İkincisi çocuğun zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimine yardımcı olmak için ona sporu sevdirmeli ve bir spor yapmasını teşvik etmelidir.Mümkünse anne yada baba bunu yapmalıdır.Kapkaççıların ve tinercilerin yaygın olduğu bir dönem de özellikle çocukların bir savunma kursuna ( judo, karate, aikido veya taekwando gibi...) gönderilmesi çocuğun hep kendine güvenini sağlar hem de derslerinde başarılı toplumda ve arkadaşlarının arasın da bir uyum olmasını sağlar. Aynı zamanda bedensel gelişimini tamamlayıp obez bir kişi olmasını da önlemiş olur. Bir de enerjisini salonda boşalttığı için kavga bile etmeyi sevmez. Bazı büyükler bu sporların tehlikeli olduğunu düşünüp göndermeyi istemezler. Fakat bu sporlar hem futboldan hem de güreşten daha tehlikesizdir. Çünkü bu sporlarda kontrol vardır. Kişini sabrını ve kontrollu hareket etmesini de sağlar.     Üçüncü olarak çocukların güzel sanatlara ilgisini artırmalı onların bir müzik ya da folklor okuluna göndererek değişik ilgi alanlarına kaydırmalı. Böylece değişik alanlarda ilgisini artırmalıdır. Yalnız tek kusur müzikle ilgilenenler biraz daha alkol almaya meyilli olup gece hayatına alışabilirler. Çünkü bu ilgi alanı genellikle eğlenceli olduğu için bu ortamlarda çocuk alkole daha kolay alışabilir.     Ayrıca çocuğun sinema ve tiyatroya ilgisini artırmalı. Böylece her konuda bilgi ve görüş sahibi olmasını sağlamalıdır.Her alanın kendine göre özel bir ruhu vardır. Bunuda ancak onun içinde olanlar anlar.              
                Çocuğun ilgi alanı ne kadar değişik olursa görüş ve düşünceleri, kültürü de o oranda değişik olup onun ilerde değişik görüş ve düşüncelerde olmasını sağlar. Bu da çocuğun daha iyi yetişmesini ve toplumda sevilen sayılan aranan biri olmasını sağlar. Bu ilgi alanları artırılırsa çocuğun yanlış fikirlere kapılmasını ve yanlış arkadaşlar edinmesini önlemiş olur.    
                Anne ve babaya düşen en önemli görev ona farkettirmeden kimlerle arkadaşlık ettiğine dikkat etmelidir. yanlış arkadaşlarla ilişki kurmasını önlemeye çalışmalıdır. çünkü çocuklar bizim ve ülkemizin geleceği her şeyidir. onlar ne kadar iyi yetişirse biz de o kadar mutlu olur ve gurur duyarız...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.