ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

GÖREBİLMEK - İzlem Yetkin -Öğrenci


     Eğer mutluluğu tanımıyorsan o da sana merhaba demez. Hayatın yollarında bin kez karşılaşsan bile ne sen onu tanırsın ne de o sana selam verir.

     "Mutluluğu tanıyacaksın. Kim bilir, belki evin bahçesinde büyüyen çam ağacıdır mutluluk; belki de sokağın köşesinde boy atan akasyadır. Bahçede çam yoksa , sokakta akasya salınmıyorsa, o zaman da pencereden görünen avuç içi kadar denizdir; gökyüzündeki nokta kadar yıldızlar... Pencereden deniz görünmüyorsa, gökyüzünde yıldız yoksa, sokağa bak. Sokakta oynayan bir çocuk yok mu ? Varsa adı mutluluktur. Ya yoksa? O zaman belki de bir kedidir soğuk kış gününde camdan bakan.."

     Bakabilmek lazım, görebilmek, fark edebilmek. Hani bazen deriz ya "Çok mutsuzum. Hiçbir şey yapacak halim yok." Mutlu olmak istemiyoruzdur belki. Halimizin olmaması, somurtmak daha kolay geliyordur. Gülmeyi istemiyoruzdur. Zevk almıyoruzdur bazı şeylerden. Ya da zevk almak istemiyoruzdur.
      Çok büyük şeylerde arıyoruz artık mutluluğu. Halbuki yaşamak, sağlıklı olmak bile bir mutluluk sebebi aslında.

      Bakmayı bilmiyoruz biz. Bakmayı bilmek lazım işte. Görebilmek lazım. Bir kere fark etsek ne kadar da güzel olacak hayat.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.