ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

KENDİNE KARŞI NAZİK OL - Dr Gamze Kara - Doktor


 “Kendine karşı nazik ol”
ve
“Bütün büyük şeyler ancak yumuşak yüreklilikle kazanılabilir. Kendimize karşı nazik olmak, bütün samimi ve uzun ömürlü gelişimleri aşar; yumuşak yüreklilik ise şu anda bulunduğumuz yerde olmamızın bir nedeni olduğuna güvendiğimizi gösterir.” ( Sayfa 17 )

Her kitabın okunacak bir vakti vardır. Bazen ne zaman, nereden, niçin aldığını dahi hatırlamakta güçlük çektiğiniz kitabınız hayatınızda dönüm noktası olabilir. Yukarıda alıntı yapmış olduğum satırlarda (%100 kendiniz olun! Matthew Kelly) okunma vakti 2018-2019 da olan okunduktan sonra siz genç arkadaşlarımla paylaşmak istediğim bir kitaptan...
( Özellikle lise sıralarında okumakta olan genç arkadaşlarımın okumasını çok istediğim lakin şu an satışı olmayan bir kitap. Tabi belli olmaz belki tekrar satışa sunulabilinir. Takipte kalın ve bu kitaba kütüphanenizde bence mutlaka yer verin. )

Yukarıda alıntı yapılan satırları tekrar okumaya ne dersin? Okuyarak düşünmeye; düşünerek okumaya? Bir kez daha oku...

En son ne zaman kendine karşı nazik oldun?
Düşün...
Ve şimdi sorgular mısın gün içerisinde kaç kere kendini yerden yere vurduğunu. Sabah kalkarken daha geceden geç yattığın için kendine kızıyorsun. Sonra okul yolunda aklına geliyor unuttuğun kitabın, kalemin ya da defterin. Ve yine kendine kızıyorsun. Okula geldiğinde çözemediğin soru için kendini hepten değersiz kılıyorsun. Dersi anlamayınca kendine kabaca “ Kızım/Oğlum .............. mısın?  ( Kendine yakışmayan bir sıfat kullanıyorsun!) Neden anlamıyorsun? Herkes anladı bir sen kavrayamadın şu konuyu...” diyip bir de aşağılıyorsun. Bu böyle bir çok durumla örneklendirilebilinir. Benim DEĞERLİ ve NAZİK davranılmayı sonuna kadar hakeden genç arkadaşım ; anlatmak istediğimi anlamış olduğun için daha fazla örnek vermiyorum.

Peki neden kendine nazik davranmak yerine kendini hiçe saymayı seçiyorsun? Acaba sen mi seçiyorsun yoksa toplum mu seçtiriyor ya da sistem mi? Her ne nedenle olursa olsun kişi kendine bunu yapmamalı diye düşünüyorum.

Geç kalkmak, sınavda düşük not almak, bir eşyanı bir yerde unutmak, anlatılan bir konuyu anlamamak vb. şeyler bir eksiklik veya başarısızlık değil... Bunlarda başarılı diye tanımladığımız bunların aksi olan davranışlar kadar normal ve varoluşumuzun bir parçası olan hareketler.

Kitapta tam da şöyle bir metin yer alıyor ;
“ Gözden kaçırdığımız büyük sırlardan bir diğeri, hataların ve başarısızlıkların bütün büyük başarıların ve keşiflerin bir parçası olduğudur.”

Yani demek istiyor ki “seni kendine nazik davranmanı” sağlayacak başarıya yine başarısızlıktan çizilmiş bir yol götürecek. ( Ki bence başarısızlık diye tabir edilmemeli. Kitapta o şekilde yazıldığı için ben de aynı ifadeyi kullandım. )

Yani arkadaşlar hayat serüveninizde ne yaşarsanız yaşayın bir saniye bile olsa asla kendinize karşı nazik olmaktan vazgeçmeyin. Olaylara yaklaşımlarınız kendinize olan sevgi ve saygınızı zedelemesin.

Ve unutmayın... Bu hayatta var olma sebeplerimizden biri olan “ÇALIŞMAK” asıl gayeniz olsun. Çalışmaktan ve çalışmaya çalışmaktan asla vazgeçmeyin. Pes etmeden çalışanlar, kendine saygınlığını yitirmeyenler ve tüm canlılara, doğaya kısacası yaşadığı bu kainata karşı “ nazikliğini “ koruyanlar %100 kendi olma yolunda olanlardır.

Bir de unutmayın... Sonunda “ÖLÜM” olmayan her şeyin çaresi vardır. Kaybettiğiniz eşya tekrar alınır, unuttuğunuz ödeviniz tekrar verilir, anlamadığınız konu bir kez daha anlatılır, düşük notunuzu bir sonraki sınavda yükseltebilirsiniz, sevmediğiniz alandan bir başka alana geçebilirsiniz. Bunlar çalışmaya bağlıdır.

Sizler yeter ki kendinize karşı nazik olun!
Çalışmaktan ve çabalamaktan dolayı kendi kendinizin ilerlemesini kutlayın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.