ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

2. DÜNYA SAYAŞI - Osman Naim Gökmen - 3 A Sınıfı Öğrencisi 4. BÖLÜMOrada özel eşyalarım var sizin görmenizi istemiyorum dedi. Askerler ısrar etti Mecburen açtı orada da bir şey bulamadılar. Sonra tavan arasını fark ettiler.  Oraya da bakmak istediler. Bayandan tavan arasının ışığını yakmasını istediler. Bayan ışığı yaktı askerler oraya da baktılar. Orada da bir şey bulamadılar. Bayandan özür dileyip evden ayrıldılar. Kadın inanamıyordu yaşadıklarına bu adam nereye gitti acaba diye sağa sola bakmaya başladı. Evin her tarafını tekrar aradı bulamadı. Çok şaşırmıştı. Bayanın aklına çatı geldi. Çünkü tavan arasından çatıya geçiş vardı. Çatıya çıktı baktı. Ama orada da kimseler yoktu. Bayan olanlara inanamıyordu. Dışarıya çıktı. Evin etrafını aradı. Sonunda Lucax ‘ ı buldu saman balyalarının üstünde baygın halde yatıyordu. Hemen koştu Lucax ‘ tekrar eve taşıdı. Kolu tekrar kanamıştı. Pansumanını yeniledi kolunu sardı. Bayan kendi kendine düşünüyor acaba bu yaptığı doğru muydu? Yoksa bir hata mı yapıyordu. Bir sonuca varamadı. Ama sonuçta bir insan ve bir candı. Bu asker uyanınca neyle karşılaşacağını bilmiyordu. O yüzden biraz korkuyordu. Lucax ‘ın silahını alıp sakladı. Sonra yatağına gidip yattı. Sabah olmuştu. Evden çıktı hayvanlarına baktı. Kafasındaki sorulara cevap arıyor ama bulamıyordu. İşlerini bitirdi eve döndü Lucax uyanmıştı. Bayan eve geldi ve Lucax ‘ın odasına girdi. Lucax da kadının gelmesini bekliyordu. Bayan Lucax ‘ a nasıl çok ağrınız var mı diye sordu. Lucax evet biraz var dedi. Ve ben Lucax diye kendini tanıttı. Kadın ise kendi isminin Saare olduğunu söyledi. Saare Lucax’a Lucax isminin almanlar tarafından daha çok kullanıldığını bildiğini söyledi. Lucax ise babasının alman annesinin Fransız olduğunu söyledi. Saare   Lucax ‘a aç olup olmadığını sordu. Lucax cevap vermeyince aç olduğunu anladı. Hemen kahvaltı hazırladı. Beraberce kahvaltı yaptılar.  Lucax kendisini çok iyi hissediyordu. Birçok şey konuştular. Birbirlerini tanımaya çalışıyorlardı. Saare ‘ nin kocası da savaşa katılmıştı. İkisinin de bu sohbete ihtiyaçları vardı . Lucax kendisini evinde  gibi hissediyor,  Saare çok iyi bir insandı. Sohbetleri akşama kadar sürdü. Arada Saare dışarı çıktı, hayvanlarına baktı. Yatma vakti gelmişti. Saare Lucax ‘ın yatağını hazırladı. Sonra uyudular. Sabah olmuştu Lucax uyandı. Ve kendisini bekleyen muhteşem bir kahvaltı hazırdı. Bir an kendisini kendi evinde ve bu kahvaltıyı hazırlayanında sevgili eşi Aliz olmasını diledi. Çok duygulandı çünkü eşi ve oğlu Tommy çok özlemişti. Kahvaltılarını yaptılar her şey çok güzeldi. Yine uzun bir süre sohbet ettiler. Lucax  Saare ile çok iyi arkadaş olmuşlardı. Aradan birkaç gün daha geçti.
Artık Lucax ‘ın kolu iyileşmişti. Artık gitme vakti gelmişti. İkiside birbirlerini tanıdıklarına çok memnundular. Çok iyi birer arkadaş olmuşlardı. Geçmiş hayatlarından eşlerinden konuşmuşlar. Bu zor zamanları da birbirlerine duygu ve düşüncelerini anlamışlardı. İkisi de çok sevdikleri eşlerini çok özlemişlerdi. Lucax bu güzel yürekli güzel kadına bolca teşekkür etti. Lucax Saare ‘yi tanıdığına çok memnundu.
Hem hayatını kurtarmıştı hem tedavi etmişti. Hem de kendisine  günlerce evini açmıştı. Saare ‘nin yemekleri çok lezzetliydi Bu insana ne kadar teşekkür etse azdı. Lucax birliği ile irtibata geçti. Nerede olduğunu birliğine söyledi. Gece yarısı Lucax ‘ın verdiği konuma bir helikopter göndereceklerdi.
Lucax birliğine dönecekti. Saat ilerliyor Saare ile Lucax sohbet ediyor bir yandan da Saare ‘nin hazırladığı kahveyi içiyordu. Saare nin anlayamadığı bir şey vardı. Almanya ‘yı ve almanları bu kadar çok seven biri neden Fransız ordusunda almanlara karşı savaşır. Bunu Lucax sordu
Lucax ben Almanlara zarar vermiyorum. Tam tersi faydam oluyor dedi. Saare ‘ nin aklıma bir şey gelmişti. Lucax’ın bu konuda çok konuşmak istemediğini  fark ettiği  için daha fazla sormadı. Ama duydukları içini rahatlatmıştı. Dışarıdan helikopter sesi duyuldu. Lucax dışarı çıktı. Gelen Lucax ‘ı  almaya gönderilen helikopterdi. Saare ‘ ye çok teşekkür etti. Birbirlerine sarıldılar. Lucax savaş bittikten sonra tekrar geleceğine söz verdi. Helikopter aşağı indi ve Lucax helikoptere bindi. Helikopter havalandı. Lucax ve Saare birbirlerine el sallıyor ve gülümsüyorlardı. Belki de birbirlerini son kez görüyorlardı. O yüzden sürekli gülüyorlardı. Birbirlerini mutlu bir yüz ile hatırlamalarını istiyorlardı. Saare artık helikopteri göremiyor ama yine de el sallıyordu. Saare Lucax ‘ ın gittiğine çok üzülmüştü. Etrafında çok insan yoktu. Lucax ile çok iyi anlaşmışlardı çok hoş zamanlar geçirdiler. Ama tekrar geleceğine dair söz vermiş olması Saare yi mutlu etmişti. Saare’nin tutmuş olduğu bir günlüğü vardı. Kocası askerden dönüşçe günlüğünü ona okumak istiyordu. İçeri evine girdi Saare günlüğünün başına oturdu Lucax la olan her anını yazıp kocasına okumak istiyordu. Saare için Lucax ile geçirdiği vakitler çok özeldi. Ve bunu kocası ile paylaşmak istiyordu. Lucax birliğine ulaştı. Birlikteki doktor onu muayene etti. Lucax çok sağlıklıydı çünkü Saare ona çok iyi bakmıştı. Lucax yeni görevler bekliyor bombalanacak yerleri öğrenmeliydi. Ve öğrendi alman komutanıyla bağlantıya  geçti .
Başından geçenleri özetle anlattı. Bilgileri komutanına anlattı. Tüm birlikteki arkadaşları Lucax gördükleri için çok mutlu olmuşlardı. Lucax çok neşeli sohbeti seven bir insandı. Herkes Lucax ‘ı gördüğüne mutlu olmuştu. Ama lucax birliğin yemeklerini hemen Saare ‘nin yemekleri ile kıyasladı. Saare muhteşem bir aşçıydı. Yemiği bıraktı ve kalktı. Kendi kendine düşünüyordu. Aklına eşi Aliz ve oğlu Tommy geldi onları çok özlemişti. Ev hayatını hatırladı. Keşke şu an yanlarında olabilsem diye içinden geçirdi. Mutlu ailem sevgili karım sevgili oğlum Tommy ve Jimm dede ne yapıyorlardı acaba nasıllardı. Bu durum çok zordu Lucax kendini çok kötü hissetti savaş çok kötü bir şeydi bu savaş bir an önce bitmeliydi. Lucax ve birlik çok önemli bir telgraf bekliyorlardı. Bu telgrafa göre çok büyük bir saldırı yapılacaktı. Almanya ‘nın merkezine Berlin’e saldırı yapılacak saldırı ne şekilde olacak neleri kapsayacak haber bekleniyordu.
Telgraf Paris ten gelecekti. Almanlarda bu telgrafı öğrenmişlerdi ama içeriğini bilmiyorlardı. Telgrafta ne yazdığını öğrenmek için birbirlerini bile kesebilirlerdi. İşte Lucax bu kadar önemli bir görev yürütüyordu.
                                                                                                             DEVAM EDECEK...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.