ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

İZLENİYORUZ - Necmettin Türkekul - Öğretmen


   Televizyon, Yunanca "uzak" anlamına gelen "tele" ile "görüntü" anlamındaki "visio" kelimelerinin birleşimi ile oluşur. 1984 kitabının yazarı George Orwell kitabında der ki; "nasıl ki  televizyonlar, bir noktadan aldığı yayına uzaktaki olayları bizlere getiriyor ise yakın bir gelecekte, üzerlerine eklenen bir kamera yada ekrana eklenecek görüntü alma özelliği sayesinde, bizden de aldığı ses ve görüntüyü başka bir noktaya ulaştıracaktır." Orwell'in bu görüşü şu an geçerli bir hal almış durumda. 
    
  Bunun için şu gazete haberine bakacak olursak ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.
    Haber;
    Samsung tarafından üretilen SmartTV akıllı televizyonlarının hareket ve ses ile komut alma özelliğinin üçüncü taraflara sesinizi ve görüntülerinizi üçüncü taraflara ilettiği ortaya çıktı. Kullanım şartlarında açıkça yazılan bu “özellik” bir güvenlik zafiyetinden kaynaklanmıyor. Üretici firma televizyonun sesli komut özelliğinin devreye alınması halinde “müşteri deneyimini iyileştirmek ve sesli komut özelliğinin çalışabilmesi için üçüncü taraflara iletileceğini” belirtiyor. 
   Önümüzdeki yıllarda onbinlercesinin evlerimize gireceğini düşündüğümüz bu “akıllı televizyonların” bulundukları oda içerisinde konuşulanları, ortam görüntüsünü, kullanıcı yüzünün görüntülerini ve televizyona ilişkin, seri numarası gibi, tanımlayıcı bilgileri üretici firma ve üçüncü taraflara göndereceğini düşünmek ürkütücü. Bu konuda ortaya çıkabilecek gizlilik endişelerini bertaraf etmek için Samsung kullanıcılarına bu özellikleri devre dışı bırakma seçeneğini sunuyor. 
    Gündeme gelen bu olay; 2013 yılında LG televizyonlarının, kullanıcı davranışlarını daha iyi anlayıp “deneyimlerini iyileştirmek” adına sahip oldukları bir özelliği ortaya koyan bir araştırma sonucunu hatırlattı.2013 yılında İngiliz blog yazarı Doctor Beet tarafından tespit edilen “özellik” ile LG akıllı televizyonları USB bellek üzerinden bile izlenen videoların isim bilgilerini bu üreticiye ait bir sunucuya gönderiyordu. Araştırmacının konuyu üreticinin dikkate sunması üzerine gelen cevap “kullanım şartlarını kabul ederek bu paylaşıma izin verdiniz” yönünde olmuştu. Ürün ve üreticiden bağımsız olarak, internete bağlanan her sistemin bizden habersiz bazı bilgileri üçüncü taraflarla paylaşabileceğini hatırlamakta ve kullanım şartlarını kabul etmeden dikkatlice okumakta fayda var.
       Bu haberi okuduğumda rahmetli babaannem aklıma geldi. Zira 1985 yılında babamın aldığı siyah-beyaz tv yi ilk gören babaannemi evde başı açıktı. televizyon açılıp ilk kez insanlar görüldüğünde babaannemin saçlarını örtmek için ne kadar çaba gösterdiğini hatırladım. Tabi o günkü aklımla babaanneme dönerek "-ya nine onlar seni görmüyor ki" dediğimde aldığım cevap çok enteresandı. Ninem dedi ki; "- olsun oğlum bugün görmeseler de yarın görürler ben tedbirimi önceden alayım"
      Kanımca bu konuda  George Orwell'in görüşünden daha çok  ninemin görüşü gerçekleşti.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.