ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

TEKNOLOJİ 4.0 VE MUHTEMEL SONUÇLARI - 3 - Necmettin Türkekul - Öğretmen

     Üretim için en gerekli unsur olan enerji ihtiyacı geleceğin dünyasında bugünkünden çok daha fazla yaşamsal bir faktör olacaktır. Yaşamsal diyorum çünkü makinaların egemen olacağı bir dünyada bu egemenliğin sürdürülebilmesi için mutlak manada enerji ihtiyacı vazgeçilemez bir duruma şamil olacaktır.  Enerji sektörünün öğelerinden olan üretim, iletim ve dağıtım, perakende satış, ticaret ve tüketim alanlarındaki gelişmeler sensör tabanlı haberleşilebilir otonom sistemleri arası iletişim günden güne artmaktadır. Bununla ilgili hatrı sayılı haber kanallarında yayımlanan bir haber gelecekte , 
      Botlar arasında gönderilmeye başlanan bu anlamsız mesajlar insanlar tarafından anlaşılamasa da Facebook mühendisleri, bu yazışmaları botların gayet iyi anlayabildiğini farkediyor. Bu durum karşısında ne yapacağını şaşıran mühendisler, çareyi sistemin fişini çekmekte buluyorlar.
Botlar kendi aralarında daha efektif bir iletişim yöntemi buldular
Bilgisayar sistemlerinin (bu olayda yapay zeka botlarının) kendi aralarında kullandıkları dili çözmek ve anlamak imkansız değil. Asıl problem, kullanılan dili kontrol altına alabilmek. Botların programlandıkları dile bağlı kalmadan, muhtemelen kendilerine daha efektif gelen yeni bir iletişim yöntemi geliştirmesi ve onu kullanması onlar için daha iyi bir seçenek gibi gelmiş olmalı. Her ne kadar korkutucu olsa da bir o kadar da etkileyici olduğunu söylemeliyiz.
     Şunu not etmek de faydalı olabilir. Olayın farklı haber kaynaklarında yer almasından sonra Gizmodo, Facebook’un yapay zeka botlarının kendi dillerini geliştirdiğini inkar eden bir haber yayınladı. Buna göre Facebook’un hatası birbiriyle konuşmasını istediği bu botları, insanların anlayabileceği İngilizce kurallar çerçevesinde konuşmak üzere sınırlamamış olmasıydı. Yine de haber robotların kendi aralarında bir kısa yol geliştirme çabasına girdiğini doğruluyor. Örneğin botlar iki kere “Ben” öznesini kullandığında aynı şeyin iki kez gerçekleşmiş olduğunu anlatmaya çalışıyor.
         Gelecek ile ilgili kafa yoran birçok bilim insanı geleceğin birçok alanda bu günkünden daha fantastik ve zor olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır.
       Hatta bazı teorilere göre makineler güç paylaşımından hoşlanmayacak ve bunu ortadan kaldırmak için gücü paylaşmak zorunda olduğu insanı ortadan kaldırmak için elinden geleni yapmaktan çekinmeyecek.
    Endüstri 4.0 ile ürün ve hizmet geliştirme süreçleri, anlık olarak müşteriye özel ürün geliştirmeyi ve müşterinin de özel ürün geliştirme sürecine dahil olduğu bir süreci mümkün kılacak olmasıdır. Endüstri 4.0 ile üretiminde makineler kendi başına anlık kararlar alabilen ama diğer üretim alanlarıyla entegre çalışabilen modüller ve esnek üretim kabiliyetlerine sahip olacak fabrikalar yer alacak. Dördüncü sanayii devriminde üretim kas gücü ile değil hayata geçen fikirle, şirketlerin inovasyon kabiliyetleriyle ile doğru orantılı olacak. İnsanlar kas gücü yerine entelektüel birikimleri ile doğru orantılı olarak alın teri döküyor olacaklar. Bu nedenle Endüstri 4.0’ın en büyük zorluğu öncelikle entelektüel insan yetiştirme güçlükleridir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.