ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

5 SORUYDA YKS'YE NASIL ÇALIŞILIR - AÇI Rehberlik ServisiSevgili arkadaşlar, YKS'ye kalan süre, bugün itibarıyla, tam tamına 1 aydır. Bu sürede sınava girecek arkadaşlarımıza, dilimiz döndüğünce, neler yapmaları gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Bunu yaparken de "bizim bu söylediklerimiz % 100 doğrudur" diye bir iddiamız yoktur. Söylediğimiz, hedefe varmak için izlenmesi gereken yollardan sadece birisidir. Yani hedefe ulaşmak için izlenecek en iyi yol, rehberlik servisindeki öğretmen arkadaşlarımızla oturup kendiniz için belirlediğiniz ve yürüdüğünüz yoldur. Sizlere tavsiyede bulunurken Soru cevap yöntemini uygulamayı tercih edeceğiz. Sizinde "herhangi bir konuyla ilgili" aklınıza takılan sorular varsa bizlere iletmeniz durumunda onlara da çözüm üretmeye çalışırız.


S.1) Öğretmenlerimiz ve rehberlik servisleri bizlere "konu çalışmayın test ve deneme çözün" diyorlar. Gerçekten ne yapmamız gerektiğini söyleyebilir misiniz?

C.1)Bu saatten sonra hiç bilmediğiniz bir konuya çalışmanızın bir anlamı yok vaktiniz de yok. Peki ne yapmalısınız çözdüğünüz deneme ve testlerde hangi konulardan yanlış yaptığınızı tespit edip o konuya kısaca bir göz gezdirip diğer test ya da denemelerde aynı hatayı yapmamak için çaba göstermelisiniz. Artık konuların tamamlandığı bu günlerde konu pekiştirmesini ve tekrarını denemelerle yapmalısınız.  Bu durumu şöyle açıklamamız anlaşılması için faydalı olabilir. Futbol takımları lig başladığında kondisyon antrenmanlarıyla işe başlarlar. Daha sonra taktik antrenmanlar ve pas-şut çalışmalarıyla devam ederler ve en sonun da maç yaklaştıkça hazırlık maçları yaparlar. Sınav hazırlık aşamalarından şu an hazırlık maçları yapma dönemine gelindi ki bu dönem denemeler bir nevi hazırlık maçları demektir.
S.2)Peki ne sıklıkla deneme çözmeliyiz?
C.2) Bu sizin bir önceki denemeyi tamamen halletme sürenize bağlıdır. Bazıları bir kaç saatte hallederken bazıları için o denemenin halledilmesi daha uzun süre almaktadır. Eğer bir kaç saatlik sürede denemeyi halledebiliyorsanız ve varsayalım ki TYT çözmüşseniz kısa bir dinlenmeden sonra aynı denemenin AYT'sini çözebilir ve onu da halletmeye çalışabilirsiniz.
S.3)Deneme halletmek derken neyi kastediyorsunuz, biraz açıklar mısınız?
C.3)"Dost acı söyler" diye bir laf vardır. Uyguladığınız bir denemede sizin için dost olan sorular tabidir ki yanlış yaptıklarınızdır. Yanlış yaptığınız sorular sizin açığınızı size gösterir. Eğer kalan sürede bu açıkları kapatırsanız biliniz ki gerçek sınava girdiğinizde olabilecek optimum sonuca ulaşmanız işten bile değildir. İşte deneme halletmek derken eksiklerinizi kapatmak için o denemede yaptığınız tüm yanlışlarınızın yer aldığı konuları bir özet çalışmak ve kendinizi aynı hatayı bir daha yapmayacak hale getirmektir. 


S.4)Hocam kendi kendime mütemadiyen " son 1 ayda pek bir şey olmaz" diye telkinde bulunuyor ve kendimin işe yaramaz olduğumu hissediyor ve bu duygudan da kurtulamıyorum. Ne yapmalıyım?
C.4)Şu anda arkadaşlardan bazıları “seneye kaldık artık”, "askere gideceğim" bir işe gireceğim gibi çok sayıda sohbet olmakta ya da olacaktır. Sakın ha bu muhabbetlere kulak asmayın. Eğer bundan 3 ay önce bir hedefiniz vardıysa daha o 3 ayın bitmediğini bilmeli ve ona göre çalışmalısınız. Unutmayınız ki sınavın son 1 ayda kazanılan bir şeydir. Şimdiye kadar siz tüm derslerden konu bitirmenin çabasındaydınız, şimdi ise konular hakkında iyi kötü, az yada çok bilgi sahibisiniz. Siz sne başından bu güne aslında bu günleri beklemiyor muydunuz? şimdi ne oldu da bu günlerde başaramayacağınızı düşünür oldunuz. Siz hiç bir meyvenin zamanı gelmeden olgunlaştığını gördünüz mü? Unutmayın ki sınav meyvesinin de olgunlaşması için süre daha bitmedi ve kalan süre son 1 ay.
     Şimdiden sonra, her şey bitti artık bir şey değişmez, deme lüksünüz yok. 
S.5)Son olarak ne söylersiniz?

S.5)Bu günden itibaren eksiklerinizi tamamlamak için gayretinizi artırarak sürdürmenizi tavsiye ederiz. Bu dönem de son 10 yılda çıkmış üniversite sınav sorularını, daha önce çözmüş olsanız bile, mutlaka tekrar tekrar çözmenizi tavsiye ederim. Çünkü ÖSYM'nin genel soru tarzı yıllar içinde pek bir değişiklik göstermemektedir.

       Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.