ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

BAŞARI YOLU ÖZETİ ( Mehmet Zoroğlu ) - Nadir Evcen - Öğretmen


         Başarı yolu özetine baktığımızda hayatta karşılaşacağımız engelleri nasıl kolay ve başarılı bir şekilde atlatacağımızın anlatıldığını görüyoruz.
Dünyayı ele geçirmeye başladı. Her şeyi bildiklerini sananlar başka kıtalar olmadığını düşünürken,`neden olmasın`diyenler gitti ve keşfettiler.
Şimdi bunu bir metafor olarak kullanalım ve insanlarda da bunun aynı olduğunu görelim.
    
      Çevrenize aldığınız ve birlikte zaman geçirdiğiniz insanların ortalaması sizsinizdir. Etrafınızdaki insanların kişiliklerini yavaş yavaş benimsersiniz ve bir bakarsınız ki siz farkında olmadan onlara benzemişsiniz. Tıpkı Rönesans dönemindeki aynı kültüre sahip Avrupa ülkelerinin birbirlerini etkilemesi gibi.
Bildiğini sanan insanlar her zaman yerlerinde sayarlar,tıpkı bildiklerini sanıp ellerinde çok daha fazla imkan bulunmasına rağmen geride kalan ülkeler gibi.Daha ne bilmedikleri hakkında bile bir fikirleri olmadığını düşünenler ise yeni dünyalara açılırlar. Elon Musk bunun en güzel örneği. Bilinmeyene olan tutkusu belki birkaç yıl sonra başka bir gezegende yaşamın filizleri olarak anılacak.

     Etrafınızda bulunan insanların başarıya bakış açısı sizi de etkiler. Onların denk geldiği fırsatlar sizi de etkiler. Onlar hiçbir fırsata denk gelmezse, sizi bu da etkiler. Şüphesiz ki bu zamanda yalnız yürümek zor. Yalnız başınıza da bir şeyler başarabilirsiniz fakat etrafınızda sizin yapmanız gerekenleri önceden görenler varsa,5 yılda yapacaklarınızı 1 yılda daha az hayatla yapabilirsiniz.
İnsanlarda devletler gibidirler.Etraflarında olup bitenler diğer insanları da etkiler.Başarılarını ve hayat tarzlarını da etkiler.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.