ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

RAMAZANDA NASIL DERS ÇALIŞILIR VE ÇALIŞIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR? - Rehberlik Servisi


   Geldi mübarek ramazan, herkes için hayırlar getirmesi temennisi ile bugün LGS ve YKS’ye girecek öğrencilerin ders çalışma sistematiği ve dikkat etmeleri gereken hususları anlatacağız. 
   Yasin Suresi 185. Ayette der ki; “Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez” yani bu ramazan kolaylık ayıdır, zorluk değil. Ama bazı şeylere dikkat etmek kaydıyla. Peki ramazan ayında Lise ve Üniversite hazırlık çalışması yaparken nelere dikkat etmek gereklidir?

     1-İFTAR VE SAHUR’DA YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİNİZ.
·         Öncelikle iftarlarda aşırı yemek ve içmekten sakınınız. 
·         Abur cubur, cips ve gazlı içeceklerden uzak durunuz.
·         İftarda ağır yemekler yerine çorbalar ve salatalar yenebilirsiniz.
·         Sahurda tıka basa ve yağlı yemekler yerine daha doyurucu ve gün boyu harcayacağınız enerjiyi karşılayacak yemekler tercih ediniz.

        2-UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİNİZ.

 Sahura uyanmak ya da sahura kadar yatmamak öğrencinin ister istemez uyku düzeni bozacak eğer amaçsız bir öğrenci iseniz bu size için bahane olmak için yeterli olacak ve yıllardır verdiğiniz emeğin boşa gitmesine yol açacaktır.

Kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz bu nedenle kendinize göre bir düzen oluşturunuz.

  • Uykuyu sürekli kafanızda tutmayınız, günde 5-6 saat uyku, çalışma azmi ve konsantrasyonu olan öğrenci için, yeterlidir.
  • İftar – sahur arasında yoğun bir çalışma temposu ortaya koymanız geleceğiniz açısından önemlidir. 
  •  Ayrıca gün içindeki çalışmalardan asla vaz geçmeyiniz.
  • Eğer sahura kadar çalıştıysanız, vakit kaybetmeden yatın
  • Tv, İnternet ve sosyal medyadan uzak durun. 

3- ÇALIŞTIĞINIZ DERSLERE DİKKAT EDİNİZ.

Tahıl meyve ya da sebzenin oluşumu için istediği bazı koşullar vardır. Eğer bu koşulları sağlarsanız ürün alırsınız. Örneğin buğday bitkisinin yetişmesi için ilk toprağa düştüğü günden hasat gününe kadar toplamda 2000 C sıcaklığa sahip havaya ihtiyaç duyar. Bu sıcaklığı bir günde verirseniz tohumun yandığını görürsünüz o nedenle peyderpey verilmesi gereklidir.

      Bu dönemde okullarda derslerde işlenmesi gereken konuların çoğu bitirildi. Öğrenciye düşen konuları bol bol çalışıp, deneme çözerek eksik kapamaktır. Eğer öğrenci  ister tüm eksiklerini bu dönemde kapatması mümkündür.


PEKİ ÖĞRENCİ NASIL ÇALIŞMALIDIR
   
    Eğer saat aralıklarına bakarsanız öğrencinin iki dönemden birini seçmek zorunda olduğunu görürsünüz.

          I. DÖNEM İFTAR İLE SAHUR ARASIDIR 
   
    Bu dönem bir çok öğrencinin seçtiği bir dönemdir ve yaklaşık 21.00 gibi başlar 02.00 gibi biter. Avantajlı tarafları olduğu gibi dezavantajlı tarafları da vardır.

         II. DÖNEM İFTAR İLE SAHUR ARASIDIR 
        
       Bu dönem de 03.00 dan başlar sabah 08.00 a kadar olan dönemdir. Bu bölümün sıkıntısı uyku mahmurluğunun uzun sürmesi ve öbür gün boyunca uykulu halin olmasıdır.

   İster iftar ile sahur arası programı olsun isterse sahur ile iftar arası programı olsun öğrencinin çalışması durumunda aşamayacağı engel, ulaşamayacağı sonuç yoktur.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.