ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

2. DÜNYA SAYAŞI - Osman Naim Gökmen - 3 A Sınıfı Öğrencisi 6. BÖLÜM

 
   Jimm dedenin eli çok kanıyordu. Lion üstündeki kıyafetleri çıkarıp Jimm dedenin elini sarmaya çalıştı. Jimm dede izin vermedi gerek yok ben kendim sarabilirim dedi. Lion yaptığına çok pişman oldu ama olan olmuştu artık. Kendine zarar vermek isterken Jimm dedeye zarar vermişti. Birçok kez Jimm dede den özür diledi. Jimm dede ile uzun uzun konuştular. Lion’ un ailesinin yaşadığı eve bomba düşmüş tüm ailesi evdeymiş ve hepsi ölmüş  Lion bir hafta önce bu haberi öğrenmiş. Ve kendini öldürüp yaşadığı bu acıya son vermek istemiş. Jimm dede ona bir baba şevkati ile yaklaşıyordu. Hayatın devam ettiğini mücadele etmesi gerektiğini söylüyordu. Ailesinin de Lion’un mücadele etmesini isteyeceğini anlatıyordu.
     Lion her geçen gün Jimm dedeye daha çok bağlanıyordu. Jimm dedeyi babası gibi görüyordu. Ama esir kampında yaşamak istemiyordu. Ve bir şekilde kaçmalıydı. Bu düşüncesini Jimm dedeye anlattı.
Jimm dede Lion’la konuştukça bu kampta kendisinin de yaşamak istemediğini düşündü. Ama nasıl kamptan kaçabilirlerdi. Bunu düşünmeye başladılar. Artık tüm zamanlarını bunun için harcıyorlardı. Jiim dedenin aklına bir fikir geldi. İkisi de kamp çevresindeki tellerin onarım çalışmalarına gönüllü katıldılar. Amaçları kampın çevresinden nereden kaçacaklarını tespit etmek Çevreyi kontrol etmekti. Hemen işe başladılar. Tellerle uğraşırken etrafı analiz ediyorlardı. İki tane gözetleme kulesi vardı.  Kör noktaları tespit ediyorlardı. Çıkınca nereden kaçabilirler gözden hemen kaybolabilirler bunu anlamaya çalışıyorlardı. Lion kaçma saatinin gece yarısı olması teklifini Jimm dedeye sundu. Jimm dede ise Lion’u onaylayarak nöbetçilerin değişim zamanı daha kolay olur. Gece yarısı nöbet değişim saatinde kaçmaya karar verdiler. En köşedeki telleri tamir etmediler. Üstüne onları birbirinden kopardılar. Ama dışardan bakınca tamir olmuş görüntüsü verdiler. Burası onların kaçacağı yerdi.
Jimm dede tüm Fransız askerlerini tanıyor onların tüm özelliklerini biliyordu. Askerlerden birinin gözleri bozuktu. O askerin nöbet saatinde kaçma planı yaptılar. Tellerden çıktıktan sonra ormana doğru ilerleyecekler ve ormanı geçeceklerdi. Tüm plan hazırdı. Bu planları konuşarak günlerini geçiriyorlardı. Günler böylece geçti ve kaçma günü geldi çattı. Jimm dede ve Lion çok heyecanlıydı acaba bir sorun çıkar mı kaçmayı başaramazlar mı başaramazlarsa başlarına ne gelir bunları da düşünüyorlardı. Akşamı beklediler. Saat ilerlemişti herkes yatmaya başlamıştı. Onlar ise gözü bozuk olan askerin nöbete gitmesini bekliyorlardı. Nihayet asker nöbet yerine doğru ilerliyordu. Jimm dede ve  Lion da harekete geçti. Tellere doğru yaklaştılar. Asker kuleye çıktı. Şimdi kaçmanın tam zamanı idi. Çok dikkat etmeleri gerekliydi.  Yakalanırlarsa bu onların sonu olur ikisini de kurşuna dizerlerdi.
Jimm dede boş bıraktığı telleri açtı kaçabilecekleri kadar alan oluşturdu. Jimm dede sürünerek tellerin altından geçti. Ve biraz ilerde yatar vaziyette Lion ‘u beklemeye başladı. Lion da tellerden sürünerek geçmeye başladı ikisi de tellerden geçmişti. Biraz sürünerek ilerlediler. Bir müddet sonra ayağa kalkıp ormana doğru koşmaya başladılar. Lion yere düştü ve çok ses çıktı. Asker Lion’ un yere düştüğü noktaya ışığı getirdi ve Lion’u gördü. Asker düdüğünü öttürdü. Lion ve Jimm dede bütün güçleri ile ormana doğru koştular. Artık ormana girmişlerdi. Yalnız peşlerinden Fransız askerleri ormana doğru ilerlemeye başladı. Jimm dede yaşlı olduğu için çabuk yoruldu. Ve durdu. Lion  Jimm amca ne oldu dedi. Jimm dede Lion ben koşamıyorum artık çok yoruldum başka bir yol bulalım dedi. Lion ise şu köşeye çalıların altına girelim dedi. Jimm dede ve Lion çalıların altına girip üstlerini örttüler. Beklemeye başladılar bir süre sonra askerler geldi. Jimm dede ve Lion ‘u arıyorlardı. Bir asker Jimm amcadan böyle bir şey beklemezdim dedi. Jimm dede ve Lion ‘ u biraz daha aradılar ve gittiler.
      Jimm dede ve Lion birkaç saat orada kaldılar. Sonra çalıların altından çıktılar. Ve yollarına devam ettiler. Bütün gece boyunca yürüdüler. Sabaha karşı sanki bayılıp düşecek gibiydiler, çok susamışlardı. Artık orman bitmişti ilerde bir kulübe gözüküyordu. Oraya doğru ilerlediler. Kulübenin yanına geldiler içine baktılar kimseler yoktu. Kulübede biraz su ve bayat ekmek buldular. Jimm dede ve Lion bölüşüp Ekmeği yediler suyu içtiler. Sonra orada uzanıp yattılar çok yorgundular hemen uyudular. Akşama doğru uyandılar yine yiyecek ve su aradılar ama bulamadılar yollarına devam ettiler. Bir saat kadar yürüdüler karşılarına bir ev çıktı. Eve doğru yöneldiler kapıyı çaldılar kapıyı evin hanımı açtı.
Evin hanımı siz kimsiniz ne istiyorsunuz dedi Jimm dede ise biz gezginiz yolumuzu kaybettik Ve çok açıktık dedi.
  DEVAM EDECEK..

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.