ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

YAZ TATİLİNDE ÇOCUKLAR NE YAPSIN? - Açı Rehberlik Servisi (A.R.S)
KARNE GÜNÜ
Bütün yıl büyük bir heyecanla beklenen karne ve tatil çocuklarımız için çok önemlidir. Çocuklar karneye göre eleştirilmemeli, başkaları ile kıyaslamaktan kaçınılmalıdır.  Çocuklara sevgi ve güvenle yaklaşılmalı ve geleceğe bakılmalıdır. Karneden önce çocuğun bütün bir yılını nasıl geçirdiğini, onda nasıl bir izlenim bıraktığını ve gelecek yıl olan hedeflerinden konuşabilirsiniz.  Karnesi nasıl olursa olsun çocuğun aileden beklediği her zaman ilgi ve sevgidir.
Çocuğunuza karne hediyesi için bir söz vermediyseniz gerekli değildir. Çalışmanın ve güzel bir karnenin sadece hediye için değil başarılı olmak yolunda bir adım olduğunu çocukla konuşulabilir. Hediye olarak ona kaliteli bir zaman ayırıp,  çocuğunuzla oyunlar oynayabilirsiniz. Çocuğunuz ileride hediyeden daha çok sizinle geçirdiği güzel zamanları hatırlayacaktır. Çocuklarımıza güzel anılar bırakalım.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI
Yoğun bir eğitim-öğretim döneminin ardından uzun bir tatil dönemi başladı. Çocuklarımız çok yoruldu ve dinlenmeye ihtiyaçları var. Peki dinlenecekleri yer bilgisayar ya da tablet mi ?
Günümüz çocukları için telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon vazgeçilmez bir konumda… Kullanımı tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da günde en az zamana indirmek mümkündür.  Pedagoji Derneği ve Yeşilay, 0-2 yaş arasındaki çocukların tablet, televizyon, bilgisayar, telefon ve diğer teknolojik aletlere maruz kalmasının uygun olmadığını bildirmektedir.
TATİL PLANLAMASI
Tatilde çocuğum ders de çalışsın istiyorsanız, iyi planlanmış bir tatil çocuk ve sizin için verimli bir tatil anlamına gelmektedir. Her gün çocuğum ders çalış demek yerine belli aralıklarda çalışması istenilebilir. Örneğin tatilin ilk 15 gününde çocuktan ders çalışması istenilmemeli çocuk önce biraz dinlenmeli ve eğlenmelidir. Temmuz ayında günde en az 1 saat derslerin  tekrarı  şeklinde bir planlama yapılabilir. Okul başlamadan 15 gün önce yine ara verilip okula hazırlık yapılabilir. Çocuk böylece çok ara vermeden derslerini tekrar edip tatilini de yapmış olacaktır. Önemli olan sürekli ders çalışması ya da sürekli tatil yapması değildir.
İlkokul : Tatil boyunca bol bol kitap okunmalı, tatilin ortaları gibi konuların unutulmaması için kısa konu tekrarları yapılabilir. Tatil sürecinde önemli olan çocuğun sosyal beceriler alanında kendini geliştirmesidir. Bu yüzden çocukları daha çok sosyal faaliyetlere yönlendirebilirsiniz.
Ortaokul : 5. Ve 6 .sınıf öğrencileri geçmiş senenin konularını tekrar edebilir. 7.sınıf öğrencileri LGS’ye hazırlık kurslarına başlayabilir. Öğrenciler hem sosyal faaliyetlere hem de kitap okumaya yönlendirilebilir.
Lise: 10. Ve 11.sınıfa geçenler için
Yazın «dinlenmek, eğlenmek, tatil yapmak» fikirleri kulağa çok hoş gelse de üniversite sınavı sizin sandığınız kadar uzak değil.
Son sene bütün konulara çalışmaktansa her sene düzenli çalışarak ilerlemek daha mantıklı olacaktır.
         
Şu an için yapmanız gereken tek şey tekrar yapmaktır.
Günlük 1-2 saatlik bir çalışma yeterli olacaktır. Böylelikle hem 9.  ve 10. Sınıfı tekrar etmiş hem de güzel bir tatil yapmış olabilirsiniz.
Önemli olan düzenli ve sürekli olmasıdır.
         
Sene içinde defter tutmuşsanız onu açarak, tutmamışsanız konu anlatımlı kitaplardan ya da internetten video anlatımları açarak konu tekrarlarınızı tamamlayabilirsiniz. Çalıştığınız konu ile ilgili birkaç test çözdükten sonra işiniz bitmiştir.
Bitirdiğiniz senenin konuları tekrar edildiyse bir sonraki senenin konularına çalışmak sizi sene içinde çalışmayanlardan ayrıcalıklı kılacaktır.
Öncelikle bilmeniz gereken hiçbir zaman hiçbir şey için geç olmadığıdır. Siz bir şeyleri değiştirmek istedikten sonra tek ihtiyacınız zaman harcamak ve çaba göstermektir.
Sadece tekrar ile yetinecek bir öğrenciden daha fazla çalışmanız gerekebilir. Ama bir sınav öğrencisi kadar değil!

sene İçİnde hİç çalışmamışsanız…
Yapmanız gereken; muhtemelen defter tutmadığınız için konu anlatımlı kitaplardan ve ya videolardan konuları çalışıp en az bir kaynaktan soruları çözmektir.
Öncelikle şunun farkında olmalısınız: Ders çalışmaktan ne zamana kadar kaçabilirsiniz? Son sene yılların çalışmamışlığı üst üste binecek ve çalışmak daha zor bir hale gelecek.
Şimdi çalışmaya ayıracağınız birkaç saat, son yıl herkes kadar telaş yapmamanızı sağlayacaktır.
         
YAZ TATİLİ İÇİN ÖNERİLER
1. Çocuklara Sorumluluk Vermek
Çocuklara ev içinde ve dışarıda sorumluluklar verilerek geçirecekleri boş vakitler değerlendirilir ve çocuklar televizyondan da uzak kalmış olurlar.
2.Komşu ve Akraba Ziyaretleri
Yaz tatili ile çocuklar çevre ile  ilişkileri geliştirilebilir. Uzun zaman görmediği akrabalarını ziyaret ederek aile bağlarını da geliştirmiş olur.
3.Sosyal faaliyetler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.