ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

2. DÜNYA SAYAŞI - Osman Naim Gökmen - 3 A Sınıfı Öğrencisi 10. BÖLÜM

   

    Sayılı günler hemen geçti Jimm dede bu zaman içinde alman ordusu ile görüşmüştü. Başından geçenleri anlatmış tekrar orduya katılmak istediğini bildirmişti. Ayrılık vakti geçmişti. Jimm dede tüm hazırlıklarını yaptı. Torunu Tommy sarıldı onu öptü. Kızı Aliz ‘e sarıldı onu öptü ve evinde çıktı. Jimm dede artık birliğinde, yeni saldırı planları yapılıp duruyor. Savaş artık alman ordu için daha zordu çok büyük kayıplar vermişti. Moralleri bozulmuştu düşmanlarında moral üstünlüğü vardı. Alman ordusu yeni bir saldırı düzenledi Jimm dede de bu askerler içerisindeydi. Jimm dede bu saldırıda elinden gelen tüm gayreti sarf etmişti. Ordusuna güç kazandıran bir asker olmuştu. Fakat bu saldırıda yaralandı. Arkadaşları onu sipere taşıdılar. Bu saldırıyı Almanlar kazandı. Jimm dede birliğinde tedavi altına alındı. Bu sürede kızına mektup yazdı başından geçenleri anlattı Tommy sordu. Aliz çok geçmeden babasına cevaben bir mektup gönderdi. Bu şekilde kızıyla birkaç kez mektuplaştı. Jimm dede sağlığına kavuşmuştu. 
        Yeni bir saldırı yapılacaktı. Bu saldırı ekibine komutanları Jiim dedeyi de koydu. Jimm dede ve ekibi on kişilerdi. İki araba ile komutanın emrettiği yere pusu atacaklardı. Birliklerin den ayrıldılar. Komutanlarının emrettiği yere doğru ilerliyorlardı. Birden üstlerinde bir Fransız helikopteri belirdi. İnanılmaz bir şeydi nereden haberleri olmuştu. Alman ordusunun onlara saldırıda bulunacağını, Jimm dedenin aklına gelen bunlarında bizim aramızda ajanları var diye düşündü. Yanındaki askerlerle bunu paylaştı. Şu an için yapacak bir şey yoktu. Yukarıdan helikopter sürekli ateş ediyor bunlara nefes aldırmıyordu. Jimm dede ve ekibi ise araçlarını hızlı bir şekilde kullanmaya devam ediyorlardı.       
        Öndeki araç ‘a bir bomba isabet etti. Araç alev topuna döndü içindeki tüm askerler yanarak öldü. Jimm dede ve aracı ilerlemeye çalışıyor arada da camdan helikoptere ateş etmeye çalışıyorlardı. Ama çok etkili bir karşılık veremiyorlardı. Helikopterden gelen kurşunlar aracın lastiklerini patlatmıştı Aracı kullanan asker aracı durdurdu. İnip kaçmaya çalışıyorlardı. Lakin Fransız askerleri yerde de vardı. Ve bunların etrafını sarmışlardı. Jimm dede ve arkadaşları kendilerine siper aldılar. Fransızlara ateşle karşılık verdiler. Fransızlar hemen iki alman askerini vurmuşlardı.    Artık üç kişi kalmışlardı. Jimm dede siperden ateş ediyor ve Fransız askerlerini vuruyordu.       
        Yanındaki arkadaşı da vurulmuştu. Sadece iki kişi kalmışlardı. Jimm dede birden bayıldı bir Fransız askeri kafasına silah ile vurmuştu. Diğer askerde teslim oldu. Fransızlar Jimm dede ve diğer askeri kendi birliklerine götürdüler. Jimm dede uyandı fakat başı çok ağrıyordu. Yine esirdi yani başladığı yere tekrar dönmüş oldu.   Jimm dede ve diğer alman askerini Fransız komutanlar sorguluyorlardı. Bu sorgular sırasında Jimm dede ve diğer askere işkence ediyorlardı.

         Jimm dede konuşmuyordu. Ama diğer asker ne biliyorsa anlattı. Fransız komutan Jimm dedeye çok ağır işkenceler yapmaya başladı. Jimm dede dayanamıyordu artık ama konuşmamalıydı bu Jimm dede için ihanetle eş değer bir olaydı. Bu durumda dayanılır gibi değildi. İşkenceleri kaldıramıyor, bayılıp duruyordu. Fransız komutanın işkenceden vazgeçeceği de yoktu. Bir an Fransız komutanın silahına gözü ilişti silahını masaya bırakmıştı. Hemen silaha atıldı ve aldı Fransız komutanı alnının tam ortasından vurdu. Ama etrafını hemen Fransız askeri sardı. Elindeki silahı bırakıp ellerini kaldırdı. Fransız askerler Jimm dede ve diğer askeri alıp hemen oradaki bir hapse attılar. Diğer asker ağlıyordu Sen ne yaptın ihtiyar ikimizi de öldürecekler. Neden ne biliyorsan anlatmadın.   Sanki çok önemli şeyler biliyoruz diye ağlıyordu. Jimm dede hiç cevap vermiyordu. Alman asker görmüyor musun bizim geleceğimizden haberleri varmış dedi. Yani içimizde ajanları var bizimle alakalı her şeyi zaten biliyorlar. Diye ağlayıp duruyordu. Jimm dede düşünüyor bu durumdan nasıl kurtulabilirim diye ama aklına yapabileceği bir şey gelmiyordu. Ne kadar vakit geçti bilmiyordu ama içinden de ne yapabilir diye kendine sorup duruyor. Yanındaki alman asker de sürekli ağlıyordu. Hapis bulundukları yerin kapısı açıldı. İçeri bir Fransız askeri girdi. Sen ne yaptın be adam dedi Jimm dedeye komutanımız öldü. Askeri mahkememiz yarın sabah ikinizin de kurşuna dizilerek öldürülmesine hükmetti dedi. Jimmy dede ise ölmeden önce son bir isteğinin olduğunu söyledi. Fransız asker ne istiyorsun diye sordu. Jimm dede benim bir kızım ve torunum var. Onlara son bir kez mektup yazmak istiyorum dedi.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.