ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

HANGİ BÖLÜMÜ SEÇMELİ?     
     Gençler! şu tercih günlerinde yeni bir dönem ve dünya ile de karşı karşıyayız. Yenidünyada işlerin, iyi maaşlı devlet memurluklarından ibaret olmayacağını sanıyorum. Ve hatta yakın bir gelecekte devlet memuru kavramının tarihin tozlu sayfalarında kalacağına inanıyorum.  Yani önümüzdeki dönemdeki işler büyük ihtimalle yüksek düzeyde uzmanlık gerektirecek şekilde olacaktır.

     Artık biliyoruz ki yapay zeka diye bir şey var ve oldukça etkin durumda. Yapay zeka gelişmeyi sürdürdüğü sürece çalışanlar sürekli yeni beceriler kazanmak ya da mesleklerini sık sık değiştirme zorunda kalacaklar. Bir Çin atasözünün dediği gibi, “insan ömrü boyunca ya yedi iş değiştirsin ya da iş ile ilgili kendini yedi kez değiştirsin” kuralı gelecekte çok daha etkili olacaktır.

     Yenidünya da yaşam boyu eğitim ve öğretim sürecek bir gerçeklik halindedir. Eğitimin yanında her anlamda güvenlik ve sağlığı koruyabilme imkanlarına kavuşmak ve sürdürmekte önemli olacaktır. Yakın bir gelecekte belli süre içinde parlayıp sönen meslekler ortaya çıkacak ve siz bu mesleklerin daha okulunu okurken o meslek tarihin deposunda eski bir meslek olarak yerini alacaktı.

    Gelecekte nasıl insanlar iş bulabilme imkanına sahip olacak?

 Bu soruya cevap olarak, geleceğin insanının sahip olacağı özellikleri de bilmek gereklidir. Bunları Silikon vadisinin amiral gemisi olan Standarda Üniversitesinin hazırladığı rapor oldukça ayrıntılı açıklıyor. Bu raporu maddeler halinde incelersek ortaya çıkan sonuç geleceğin istediği insan prototipini ortaya koymaktadır.

     Geleceğin insanında olması gerekli unsurlar;

1. Sezme kabiliyetine sahip olmalı,
Yani söylenenlerin ardındaki derin anlamı ve önemi görebilme yeteneğine sahip  olmak                     2. Sosyal zekâ sahibi olmalı,
Diğer insanlarla direkt ve derin bir yolla bağlantıya geçme yeteneğine sahip olmak,
3. Özgün ve uyarlanabilir düşünebilme imkânına sahip olalı,
Düşünme süreçlerinde akıllıca çözüm önerileri sunabilmek,                                                                  4. Ülkeler ve kültürler arası iletişim kurabilme eğitimine sahip olmalı,                                                     İletişim, bilgi ve hizmet akışı artık ülke sınırıyla değil küresel boyutta. O nedenle ülkeler ve kültürler arası iletişim kurabilmek çok önemli olacak. O nedenle iyi birkaç dil biliyor olmak,                                5. Muhakeme yapabilme yeteneğine sahip olmalı,                                                                          Veriler arası ilişkiyi değerlendirebilecek eğitime sahip olmak.                                                      6.Sorumluluk ve inisiyatif alabilme yeteneğine sahip olabilmek;                                                     Gelecekte idareciler tek başlarına her şeyi çözemeyeceğinden kendi alanlarıyla ilgili inisiyatif alabilen insanlar olmak,  Peki bu özelliklere sahip olmaya neden gerek duyulacaktır. Çünkü yaşam süresi uzamıştır, akıllı makinelerin ve sistemlerin hakimiyetinin artması, teknoloji dünyasının gelişmesi, sosyal ağların gelişmesi, iletişimin gelişmesi ve sürekliliğinin gelecekte günümüzden çok daha önemli olacaktır.
     Şu anda konuşulan ve geleceğin meslekleri nelerdir?

1. Aktüerya Uzmanlığı
2. Yapay Zekâ Uzmanlığı
3. 3D Yazılım ve Yönetim Mühendisliği
4. Robot Mühendisliği
5. Bulut Hesaplama Uzmanlığı
6. Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı
7. Gerontoloji (Yaşam Koçluğu) Uzmanlığı
8. Veri Analiz Uzmanlığı
9. Web Tasarımcılığı
10.Veri Güvenliği Uzmanlığı
11.Robot Koordinatörlüğü
12.Finans Yöneticisi
13. Endüstriyel Veri Bilimi Uzmanı
14. Mobil Uygulama Geliştiriciliği
15. Kamu Güvenliği Geliştiriciliği
16. Sağlık Hizmetleri Uzmanı
17. Doku Mühendisliği
18. Gen Mühendisliği
19. Tarım Mühendisliği
20. Kriyatif Fikirler Gözlemcisi
21.Sanal Gerçeklik ve Oyun Programlama uzmanı
22.İnsan ile Makine Arabulucusu
23.Lojistik ve taşımacılık
24.Yaşlı Bakımı ve Hasta Bakımı Hemşiresi
25.Sanatsal ve sportif aktivite uzmanları
26.Sanal Mağaza Rehberi ve Sorumlusu
27.Genel Etik (Ahlak) Kontrolörü
28.Kara ve Hava Otobanları Koordinatörlüğü
29.Kişisel Veri Koruyucusu ve Dedektifi
30.Gıda temin Uzmanı
31.Ruhsal Motivasyon Uzmanı
32.Gündem Takipçisi
33.Eğitmenlik

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.