ÖĞRENCİLERİ YAZAR, AÇI YAYIMLAR.

YKS'DE EK YERLEŞTİRME DÖNEMİ BAŞLADI! - Necmettin Türkekul - ARS (Açı Rehberlik Servisi)


 EK YERLEŞTİRME DÖNEMİ BAŞLADI!

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2019-2020 öğretim yılı yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri için öğrencilerin tercihleri ÖSYM tarafından alınmaya bugün itibarıyla başlandı. Bu ek yerleştirme kontenjanları, 2019-YKS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2019 - YKS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanların toplamından oluşmakta. 2019-YKS ek yerleştirmede tercih yapabilmek için adayların 2019-Y-ÖSYS puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor.

BU YERLEŞTİRMEDE KAÇ TERCİH HAKKI VAR VE HANGİ KURALLAR GEÇERLİ?

Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan (TABLO 3-4)den 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecek. Öğrenciler bu 24 tercihin tamamını birkaç tercihle de yetinebilir. Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ve 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacak. Yine tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık, PDR dahil öğretmenlik programları için uygulanan başarı sırası barajları ek yerleştirme için de geçerliBu bölümlerin kontenjanları boş kalsa da barajı aşamayanlar tercih yapamazlar2019-YKS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildirler.

TERCİH YAPACAK ÖĞRENCİLERİN OLUŞMUŞ EN KÜÇÜK YERLEŞME PUANLI BÖLÜMLERE DİKKAT ETMELERİ GEREKLİ MİDİR?

Merkezi yerleştirmede normal dönemde kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ile Tablo 4’teki ön lisans ve lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebileceklerdir. (Örneğin Y-ÖSYS Puanı 400 olan bir öğrenci kendi puanı olan 400 ve altındaki puanları tercih edebilir ancak 400 puanın üstündeki yerleri tercih edemez.)  Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecek. Yani Y-ÖSYS puanı oluşan bölüm puanının altındaysa tercih hakkınız yoktur.

BU UYARILARA DİKKAT EDİNİZ!

Bir programı tercih listenize alırken şu noktaları göz önünde tutmanız gerekir:
 a)Tercih etmek istediğiniz programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olmayı engelleyici bir bedensel veya ruhsal engeliniz bulunmamalıdır. Bazı yükseköğretim programları bu programa yerleştirilen adaylardan, tam teşekküllü hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu isteyebilir.

b) Tercih etmek istediğiniz programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olabilmeniz için gerekli becerilere sahip olmanız gerekir. Örneğin, bazı alanlarda el ve parmakları ustalıkla kullanabilme önemlidir. Bu beceriye sahip olmayanlar güçlüklerle karşılaşabilirler.

c)Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların koşullarını karşılayıp karşılamadığınız kontrol edilmeyecek.

EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ NE KADAR?    


2019 YKS ek yerleştirme ücreti 20,00 TL olarak belirlendi. Öğrenciler ek yerleştirme ücretlerini 12 Eylül 2019 tarihine kadar yatırabilecekler.

ÜCRET HANGİ BANKALARA YATIRILABİLECEK?

Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı, Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı, Finansbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı, Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı, (TEB)Türk Ekonomi Bankası'nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı, Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeleri, ING Bank'ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı, Vakıf Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM ve Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılıklarına yatırılabilecektir.   

YERLEŞTİRMELER NE ZAMAN BİTECEK?


Ek yerleştirmeler 05.09.2019 tarihi ile 11.09.2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.